Wiktory 2010 w końcu rozdane!

0
1171
views

Jeszcze kilka lat temu Wiktory były najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną osobom związanym z telewizją. Czym są teraz ciężko stwierdzić, zwłaszcza po poniedziałkowej gali ich rozdania. Odbyła się ona w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Mimo, że największa w całym budynku, z całą pewnością nie można jej porównywać do Teatru Wielkiego, czy nowego gmachu Telewizji Polskiej, gdzie odbywały się poprzednie edycje.

W tym roku wydarzenie odbyło się pod patronatem telewizji TVN. Było to zresztą widać na pierwszy rzut oka. Galę prowadził znany właśnie stamtąd Marcin Prokop. Trzeba przyznać, że był fantastycznie przygotowany, zabawny. Po prostu odwalił kawał świetnej roboty. Jednak ciężko oprzeć się wrażenie, że jego wybór był, delikatnie mówiąc, nietrafiony. Ponad dwumetrowy facet w idealnie skrojonym garniturze, a obok niego kolejni laureaci, zwykle niżsi o dwadzieścia – trzydzieścia centymetrów. Wyglądało to po prostu śmiesznie. Były też inne dziwne pomysły. Za wpadkę należy uznać to, że Wiktora Publiczności, którego otrzymał znany ze swoich konserwatyanych poglądów Szymon Hołownia, wręczał kontrowersyjny Michał Szpak. Nie znajduję innego wytłumaczenia jak tylko kolejną próbę wylansowania Szpaka, który w porównaniu z innymi wręczającymi nie osiągnął w swoim życiu nic (wręczali m.in. Beata Tyszkiewicza).

Całą galę swoim przybyciem uświetnił Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski, który otrzymał Wiktora w kategorii „polityk roku”. Cóż z tego, jeśli i tak największe zainteresowanie wzbudziły kreacja Ani Zielińskiej oraz nowy kochanek Kingi Rusin. To wokół nich ustawił się szpaler fotoreporterów. Na dodatek słyszalne były krzyki dochodzące z różnych miejsc sali, gdy ogłaszano kolejnych zwycięzców. Po prostu nie wypada. Zagadką pozostaje dla mnie też przyznanie Superwiktora Krzysztofowi Pendereckiemu oraz Czesławowi Langowi. Obydwaj są bardzo zasłużeni, odpowiednio dla muzyki i sportu, ale chyba nie mają oni na tyle dużych związków z telewizją żeby otrzymać Wiktora.

Po oficjalnej gali odbył się, jak to zwykle przy tego typu imprezach, bankiet. Niestety nawet on poziomem nie odbiegał od głównych uroczystości. Dokąd zmierzają Wiktory? Po poniedziałkowej gali mogę stwierdzić, że ku agonii. Dużo wolnych miejsc na sali, gala trwająca mniej więcej godzinę, nieszczególne zainteresowanie, problemy z organizacją (zwykle były rozdawane . To wszystko nie wróży dobrze. A szkoda, bo nagrody te od ponad dwudziestu lat były ogromnym wyróżnieniem dla każdego kto je otrzymał.

Oto pełna lista nagrodzonych:
• polityk roku – Bronisław Komorowski
• komentator lub publicysta – Anita Werner
• aktor telewizyjny roku – Małgorzata Braunek
• gwiazda piosenki i estrady – Seweryn Krajewski i Andrzej Piaseczny
• prezenter TV – Dorota Wellman
• twórca lub producent programu telewizyjnego – Andrzej Fidyk
• osobowość telewizyjna – Maciej Stuhr
• odkrycie telewizyjne roku – Magda Gessler
• sportowiec roku – Justyna Kowalczyk
• wiktor publiczności – Szymon Hołownia
• Superwiktor – Krzysztof Penderecki i Adam Michnik
• Superwiktor specjalny – Czesław Lang

Bartek Serafinowicz