Bydgoszcz miastem komiksu

0
1523
views

Bydgoszcz miastem komiksu – prelekcja Macieja Jasińskiego. Ogłoszenie naboru na bezpłatne warsztaty komiksu.

7.11.poniedziałek, 19:00, Cafe Pianol, ul. Jagiellońska 2

Komiks to jedyna z dziedzin popkultury, w której bydgoszczanie od lat należą do ogólnopolskiej czołówki. – Od wielu lat to właśnie w grodzie nad Brdą powstają najlepsze komiksy i magazyny komiksowe. To nie w Łodzi, Krakowie czy Warszawie, ale właśnie w Bydgoszczy istnieje najbardziej aktywne środowisko twórców komiksowych. Większość z nich skończyła bydgoskie Liceum Plastyczne, a pierwsze szlify zdobywała w pismach niezależnych. Dziś odnoszą sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą – podkreśla Maciej Jasiński.

Mówiąc o największych polskich twórcach komiksowych, jednym tchem wymienia się czwórkę: Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski. Ten ostatni autor urodzony w Inowrocławiu, całe swoje artystyczne życie związał z Bydgoszczą. Jeszcze, gdy był uczniem bydgoskiego „plastyka", związał się z redakcją „Dziennika Wieczornego". Od 1959 r., przez blisko 20 lat zilustrował dla tego dziennika ponad 70 historii, co daje łączną liczbę ponad 4300 komiksowych pasków, które narysował. Sukces na rynku lokalnym szybko przełożył się na kontrakty z największymi wydawcami okresu PRL. Fani komiksu kojarzą Jerzego Wróblewskiego przede wszystkim z serią „Kapitan Żbik" – zilustrował 24, spośród 53 zeszytów tej serii.

Prowadzący opowie także o pozycji bydgoszczan tworzących dziś komiksy, wśród których są: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Michał Śledziński, Andrzej Nowakowski Krzysztof Wyrzykowski, Krzysztof Różański, Jacek Przybylski, Janusz Wyrzykowski, Jakub Mathia, Łukasz Chmielewski, Łukasz Ciaciuch, Maciej Simiński, Krzysztof Trystuła, Maciej Jasiński.

www.teatrdlawas.pl