Premiera "Snu nocy letniej" w Operze Nova

0
1234
views

Nad premierą baletową "Snu Nocy Letniej" w Operze Nova w Bydgoszczy pracuje Karol Urbański. Pierwszy spektakl 19 listopada, o godzinie 19.00. Zapraszamy!

Karol Urbański urodził się w 1965 roku.

Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Łodzi w 1984 roku. Jeszcze w tym czasie związał się z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym przepracował jako tancerz i solista dziewięć lat, z dwuletnią przerwą podczas której odbywał służbę wojskową w Centralnym Zespole Artystycznym, wtedy jeszcze Ludowego Wojska Polskiego. W 1991 roku przeniósł się do Warszawy i związał z baletem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

W 1995 roku wyjechał na dwa lata do Norwegii, gdzie tańczył w Norweskim Balecie Narodowym. W 1997 roku ponownie podjął pracę jako solista w balecie Opery Narodowej. W zespole tym pracował do 2010 roku. Jeszcze podczas pobytu w Oslo podjął próby choreograficzne, które kontynuował po powrocie do kraju. W swoim repertuarze miał m. in. następujące role:

Książę Zygfryd w „Jeziorze Łabędzim”, książę Albert w „Giselle”, Król Myszy w „Dziadku do Orzechów”, Matka Simone w „Córce źle strzeżonej”, Mędrzec w „Święcie wiosny”(chor. Emil Wesołowski), Anioł śmierci w „Czterech ostatnich pieśniach”(chor. Rudi van Danzing), Stefanio w „Burzy”(chor. Glen Tetley), „Petit Mort” chor. Jiri Kilian, „Carmen”, „Coś jakby” chor. Mats Ek, „Stabat Mater” chor. Ewa Wycichowska.

Jako choreograf ma w swoim dorobku m.in następujące spektakle:

Aria z „Wariacji Goldbergowskich”(muz. J.S. Bach) – Oslo 1996

Passagcalia (muz. J. S. Bach) Gdańsk 1998

„Pocztówki z życia”(muz. Tom Waits) – Gdańsk 1998

„Śmierć i dziewczyna”(muz. F. Schubert) – Warszawa 1998

„Tylko raz w życiu” ( z Elwirą Piorun) Warszawa 2001

„La spectre de la rose” do muzyki Hectora Berlioza

„Pas d’un” do muzyki G.F. Heandla

„Pożegnanie” do muzyki G. Verdiego

musical dziecięcy ‘Koty czyli koci miauzical” , premiera w teatrze „Guliwer” w Warszawie

“Requiem” Verdiego z okazji drugiej rocznicy ataku na World Trade Center 2003

„Requiem dla wydrążonych ludzi” Scena Kameralna Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

"Babar – tanczący słoń"

W 2001 roku podjął studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, które zakończył w 2006 roku, broniąc pracy magisterskiej „Taniec jako przedmiot filozofii”.

Od końca lat osiemdziesiątych podjął również działalność pedagogiczną. Uczył tańca klasycznego i współczesnego w szkołach baletowych w Łodzi i Warszawie. Obecnie współpracuje jako nauczyciel tańca klasycznego i współczesnego z wieloma grupami profesjonalnymi i nieprofesjonalnymi w kraju i zagranicą, prowadząc warsztaty i projekty.

Ma również w swoim dorobku kontakty z filmem i telewizją. Występował m. in. w filmie Krzysztofa Zanussiego „Suplement” oraz przedstawieniu Teatru TV „Casting” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, a także w przedstawieniu Teatru TV „Gra trafu i miłości” w reżyserii Gustawa Holoubka.

W 2001 roku uzyskał stypendium Ministerstwa Kultury. W 2007 roku założył ze Zbigniewem Czapskim Fundację „Centrum Tańca Współczesnego”. W 2008 roku brał udział w prestiżowym Rural Retreat for Future Dance Leaders w Wielkiej Brytanii i odbył trzymiesięczny staż w Centrum Tańca Współczesnego "The Place" w Londynie.

Jerzy Wołosiuk

W roku 2005 ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. F. Chopina, w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Szymona Kawalli (dyplom z wyróżnieniem). Umiejętności dyrygenckie rozwijał podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Jerzego Salwarowskiego, Bruno Weila, Kurta Masura i Zoltána Peskó. Był stypendystą Prezydenta Miasta Lublina oraz Ministerstwa Kultury.

Dyrygował i współpracował m.in. z Savaria Symphony Orchestra (Węgry), Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Radomską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, Grupą Muzyki Współczesnej "Studio Warszawa".

Od października 2007 roku współpracuje z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, prowadząc zajęcia zespołów operowych na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

Od 2006 roku pełni funkcję asystenta dyrygenta w Operze Nova w Bydgoszczy, gdzie współpracował przy premierach "Czarodziejskiego fletu" Mozarta, "Manru" Paderewskiego, "Pana Twardowskiego" Różyckiego, "Madama Butterfly" i "Cyganerii" Pucciniego, "My Fair Lady" Loewego-Lernera, "Napoju miłosnego" Donizettiego, "Barona cygańskiego " Straussa, "Kopciuszka" Prokofiewa , dyryguje także "Trubadurem" Verdiego oraz sprawuje kierownictwo muzyczne opery Engelberta Humperdincka "Jaś i Małgosia" Humperdincka. Obecnie przygotowuje premierę baletu „Sen nocy letniej”do muzyki Feliksa Mendelssohna.

www.teatrdlawas.pl