Wystawa fotografii członków ZPAF

0
1197
views

Rozmaitość spojrzenia – wystawa fotografii członków Okręgu Toruńsko Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.


Susan Sontag w swoim znakomitym a dziś już niemal kultowym zbiorze esejów napisała, że siła oddziaływania fotografii wynika z demokratyczności tego medium. Czas który upłynął od powstania książki, O fotografii umocnił to stwierdzenie. Dziś w dobie ekspansji technologii zapisu obrazów, praktycznie każdy w jakimś stopniu jest fotografem, każdy z fotografii korzysta. Co zatem jest wyróżnikiem dla twórczości członków ZPAF? W moim odczuciu jest to przede wszystkim świadomość złożoności zjawisk towarzyszących dystrybucji obrazów fotograficznych. Prace prezentowane na wystawie to w istocie przekrój postaw twórczych, ukazujący sposoby użycia obrazów technicznych – jak jeden z teoretyków ubiegłego stulecia nazwał wielką rodzinę obrazów, których rodowód tkwi w fotografii. Będziemy mogli zobaczyć zdjęcia wywodzące się z najstarszej tradycji dokumentacji rzeczywistości, jak i takie, gdzie medium staje się narzędziem kreacji wyobraźni. Zbiorowy charakter ekspozycji i różnorodność zastosowanych technik sprawi, że pewnie każdy z widzów znajdzie tam coś interesującego dla siebie. I tak zobaczymy m.in. konceptualne prace Kingi Eliasz, inspirowane twórczością Chopina; pełne kontemplacji klasyczne pejzaże Dariusza Gackowskiego. Marcin Sauter zaplanował prezentacje najnowszych prac ze swoich filmowych podróży, a Adam Adamski przybliży nam fascynujący świat podwodnej przyrody.

Kilka faktów z historii. Pierwszym członkiem ZPAF w naszym regionie został Alojzy Czarnecki w 1947 r. Powołał on Klub Miłośników Fotografii w Toruniu, do którego od początków istnienia należeli również artyści fotograficy bydgoscy. Po zmianie statutu i nazwy na ZPAF na początku 1953 r. powstał Okręg Bydgoski, który funkcjonował do 1976 r. W tym roku przekształcił się w Okręg Toruńsko – Bydgoski ZPAF, gdyż w sierpniu 1973 r. otrzymał  siedzibę w Toruniu, przy ul. Podmurnej 5. Ostatnia wystawa okręgowa została otwarta w Małej Galerii Fotografiki przy ulicy Podmurnej w 2008 roku, a uczestniczyło w niej wówczas 24 członków Okręgu T-B, z których każdy wystawiał jedną pracę. Obecnie Okręg TB ZPAF utracił czasowo swoją siedzibę, która trwale wpisana była w świadomość osób zainteresowanych fotografią, jednak członkowie związku nadal pozostają aktywni.

Od przeszło dwóch lat Związek korzysta z gościnności kustosza Muzeum Fotografii przy WSG Pana Arkadiusza Blachowskiego. Owocem współpracy Okręgu T-B ZPAF z Muzeum będzie przygotowywana obecnie wystawa jej członków, której otwarcie planowane jest na 4 listopada br, o godzinie 18:00. Wystawa w założeniu ma być próbą przybliżenia odbiorcom twórczości członków Okręgu T-B ZPAF, aktualnie zrzeszonych i działających na polu fotografii oraz szeroko pojmowanych sztuk plastycznych.

Marek Noniewicz