Upadnie wiele polskich uczelni

0
1046
views

Dobrze zastanów się nad studiami. Zainteresowanie ofertą uczelni niepublicznych było w tym roku nawet o 25 proc. niższe niż w latach ubiegłych – informuje dziennik.pl.

Według danych MNiSW z końca października w likwidacji jest 18 uczelni niepublicznych.

Coraz częściej mamy też do czynienia z likwidacją kierunków – dodaje prof. Marek Rocki, szef Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Jego zdaniem niż demograficzny, który potrwa do 2017 r., zmiecie z polskiego rynku co najmniej 30 proc. uczelni niepublicznych – czyli ponad 100.

Co to oznacza dla przyszłych studentów?  Należy spodziewać się silnej polaryzacji tego segmentu rynku edukacji.  Pozostaną uczelnie bardzo dobre, a także bardzo tanie, które obniżą ceny czesnego – dodaje profesor Rocki. W tym roku świadectwo dojrzałości odebrało 259 tys. maturzystów, a to o 40 tys. mniej niż w roku ubiegłym i o ponad 70 tys. mniej niż dwa lata temu.

Dodatkowo o abiturientów coraz silniej biją się też uczelnie publiczne.W ubiegłym roku akademickim w trybie dziennym na uczelniach publicznych studiowało blisko 10 razy więcej osób niż na uczelniach niepublicznych. Jeszcze trzy lata temu ten stosunek wynosił 1:5,5.TM

 

Źródło informacji: nauka.dziennik