Sputnik znowu nad Polską

0
1396
views

W sobotę, 19 listopada miała miejsce uroczysta gala otwierająca 5. już Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Odbyła się ona w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Organizatorami festiwalu są założycielka i Dyrektor Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik, Dyrektor Festiwalu Filmów Polskich Wisła w Moskwie – Małgorzata Szlagowska-Skulska oraz prezes Europejskiej Agencji Reklamowej- Piotr Skulski.

Uroczystość poprowadził polski aktor, który nie jednokrotnie pojawił się w produkcjach zza wschodniej granicy – Paweł Deląg.

Zaproszeni zostali polscy i rosyjscy przedstawiciele instytucji politycznych i kulturalnych, ludzie ze świata filmu i telewizji.

Podczas gali odczytano list od prezydenta Polski – Bronisława Komorowskiego i Rosji – Dmitrija Miedwiediewa.

Prezydent Polski Bronisław Komorowski w liście odczytanym na gali przez Piotra Skulskiego tak pisał o festiwalu: „to znak, że Rosjanie i Polacy są siebie ciekawi i chcą siebie nawzajem poznawać”. „Kino rosyjskie, nawet gdy polsko-rosyjska przyjaźń była deklarowana z góry, budziło szczere zainteresowanie. W odczytanym liście pojawiła się też nadzieja, że festiwal będzie kolejny krokiem w zbliżeniu się narodów Polski i Rosji.

List od Miedwiediewa odczytał prezydencki doradca ds. kultury Jurij Łaptiew: „Festiwal pomoże obywatelom polskim lepiej poznać Rosję i wzbogacić nieformalne kontakty twórców obu krajów. Dzięki niemu Polacy mogą poznać twórczość rosyjskich artystów i utalentowanych debiutantów” – podkreślił prezydent Rosji. Wskazał też na szczególny elementem tegorocznego przeglądu – filmy poświęcone 50-leciu pierwszego lotu człowieka w kosmos.

Gościem specjalnym zarówno gali jak i festiwalu jest Andriej Konczałowski. Znany rosyjski reżyser m.in. „Syberiady”, „Domu Wariatów”, „Wewnętrznego kręgu” i najnowszej superprodukcji w 3D „Dziadek do orzechów i Król Szczurów”, której pokaz odbył się na zakończenie uroczystej galii.

Projekcję filmu poprzedziło wystąpienie Konczałowskiego, który zwrócił uwagę na wyjątkowość relacji polsko-rosyjskich polegającej na napięciu miłości i nienawiści. Dwadzieścia lat temu trudno było sobie wyobrazić, że Polacy będą mieli trudności z obejrzeniem kina rosyjskiego. Reżyser zauważył także fakt, że miejscem festiwalu jest Pałac Kultury i Nauki, pomnik stalinizmu, który Polacy mieli w planie zburzyć.

Festiwal w Polsce potrwa do marca 2012 roku i odbywać się będzie w 50 miastach. W Warszawie potrwa do 27 listopada 2011 r. Plan projekcji dostępny jest na stronie internetowej www.sputnikfestiwal.pl.

Jaga Jaworska