13 grudnia

0
1454
views

W całej Polsce odbywają się obchody trzydziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenia sprzed 30 lat stanowią jedną z ciemniejszych kart historii Polski, do dzisiaj żywa jest pamięć o ofiarach stanu wojennego, licznych represjach jakich doświadczyło społeczeństwo.

Kontrowersje budzi także kwestia zasadności wniesienia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, rozliczenie ówczesnych władz pozostaje ciągle sprawą otwartą. W niedawnym oświadczeniu, generał Jaruzelski przepraszał wszystkich dotkniętych szykanami, jednocześnie podkreślał, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była słuszna.

Jak co roku, pod oknami mieszkania gen. Jaruzelskiego zbierają się dzisiaj wszyscy, którzy jego decyzję z 13 grudnia postrzegają jako akt zbrodni wobec Polski i społeczeństwa.
Również w naszym województwie przygotowano program upamiętniający tamte wydarzenia. Na Rynku Staromiejskim otwarta zostanie wystawa plenerowa „586 dni stanu wojennego”, z kolei w Teatrze Horzycy marszałek województwa wręczy odznaczenia opozycjonistom Solidarności. Instutucje kultury także włączyły się w obchody rocznicy – w Centrum Sztuki Współczesnej będą wyświetlane filmy podejmujące temat stanu wojennego.

 

Dominika Majewska