GUS podał dane o produkcji przemysłowej

0
975
views

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 8,7 proc. rok do roku, po wzroście o 6,5 proc. w październiku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,7 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w listopadzie rok do roku o 9,2 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,6 proc.

– Te dane są ewidentnie lepsze niż się spodziewaliśmy. Pojawiają się co prawda sygnały sugerujące nadchodzące spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale są one wolniejsze niż oczekiwano. Dane wspierające wzrost gospodarczy w czwartym kwartale powinny wynieść ok. 4 proc. – uważa Agnieszka Decewicz, ekonomistka BZ WBK.

– Dzięki deprecjacji złotego poprawia się konkurencyjność polskiego przemysłu. Rośnie eksport netto. Niewykluczone więc, że w 2011 roku wzrost PKB przekroczy nawet 4 proc. – mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w listopadzie, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 5,7 proc., natomiast w porównaniu z październikiem spadła o 2,2 proc.

 

PAP