Wybitny łodzianin Boris Chertok nie żyje.

0
759
views

14 grudnia 2011 roku zmarł wybitny łodzianin – Boris Chertok. Ten utalentowany  konstruktor rakiet i twórca sowieckiego programu kosmicznego urodził się w 1912 roku w Łodzi w żydowskim domu. Z powodu I wojny światowej jego rodzina emigrowała do Moskwy.

Po zakończeniu II wojny Światowej uczestniczył w badaniu  niemieckich technologii rakietowych V1 i V2. Wstąpił do NII-88 – biura badań nad radzieckim programem kosmicznym na czele którego  stał Siergiej Korolow. Chertok pełnił obowiązki jego zastępcy aż do śmierci przełożonego w 1966 roku. 
W latach 50 zajmował się systemów kontroli międzykontynentalnych rakiet balistycznych.  

Odegrał ważną rolę w tworzeniu Sputnika – sztucznego satelity Ziemi. Był to punkt zwrotny nie tylko w naukowej karierze łodzianina ale też w militarno – politycznej grze między Ameryką i ZSRR jak i w losach naszej planety.  Przyczynił się  do projektu wysłania pierwszego człowieka w przestrzeń kosmiczną.

Chertok i jego geniusz przyczynił się znacząco do rozwoju  radzieckiej kosmonautyki. Był zaangażowany w projektowanie  pojazdów kosmicznych Wostok, Woschod i Sojuz, bezzałogowych sond na Księżyc, Marsa i Wenus,  pierwszej radzieckiej stacji kosmicznej Salut. 

Boris znał najlepiej strzeżone tajemnice militarno – naukowe Rosji. Był przez to izolowany. Informacje o istnieniu naukowca były ukrywane, a on sam nie mógł wyjeżdżać za granicę.  Jego nazwisko nigdy nie  było podawane do wiadomości publicznej. Świat usłyszał o tym człowieku dopiero w  1987 roku, czyli 30 lat po wystrzeleniu Sputnika. 

Chertok zmarł w środę 14 grudnia 2011. Przyczyną zgonu były komplikacje po niedoleczonym   zapaleniu płuc. 

Mało łodzian, a nawet Polaków wie o pochodzeniu genialnego uczonego.  Na Wikipedii nie ma nawet artykułu w języku polskim opisującego jego osobę.

Blanka Rogowska