Gibcy łodzianie.

0
1358
views

Czy Łódź jest miejscem przyjaznym dla miłośników sportu? Władze miasta konsekwentnie odpowiadają, że dla chcącego nic trudnego i wskazują możliwości, jakie w kwestii czynnego uprawiania sportu, daje nam Łódź.

Może naprawdę wystarczy się tylko rozejrzeć?

Na mapie Łodzi znajdujemy 11 ulic, którymi upamiętniono  sportowców. Mamy  ulice Wawrzyńca Cylla, Władysława Króla, Antoniego Gałeckiego, Jerzego Potza, Tomasza Konarzewskiego, Janusza Kusocińskiego, Eugeniusza Lokajskiego, Heleny Marusarzówny, Bronisława Czecha, Jerzego Kukuczki i prof. Jerzego Michałowicza.  Najstarszą dyscypliną sportową uprawianą w naszym mieście było strzelectwo. Już w 1824 roku powstało Towarzystwo Strzeleckie. Z okazji  Zielonych Świątek odbywały się tu doroczne zawody w strzelaniu do tarczy. Prestiżową nagrodą, jaką zdobywali zawodnicy  był tytuł króla strzelców. W 1845 roku otwarto pierwszą strzelnicę w parku miejskim Źródliska, a  14 lat później postawiono tam budynek będący siedzibą strzelców. Towarzystwo Strzeleckie działało, aż do rozpoczęcia  pierwszej wojny światowej.  Jednak za narodziny sportu  w Łodzi uznaje się powstanie dnia 19 lutego 1889 roku Konsulatu Łódzkiego Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Było to pierwsze stowarzyszenie sportowe w mieście założone przez  samych Polaków. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku,  powstało w Łodzi elitarne Towarzystwo Zachęty Wyścigów Konnych. Rok 1902 to czas pierwszych łódzkich wyścigów konnych, które odbyły się w Rudzie Pabianickiej. Do biegu stanęło 17 koni. W 1907 roku stworzono tor będący w obrębie dzisiejszych ulic: Ksawerowskiej, Długiej, Wyścigowej i Konnej.  Już w  1886 roku w Łodzi aktywnie działało Towarzystwo Cyklistów. Pierwsze wyścigi kolarskie zaaranżowano na prowizorycznym torze w Zelinówce, wzdłuż ul. Benedykta- obecnie 6 Sierpnia. W 1892 roku zawody i treningi przeniesione zostały na nowy tor w parku helenowskim. Budowę obiektu sfinansowali bracia Anstadtowie, właściciele pobliskiego browaru. W 1907 roku został  przebudowany i otrzymał betonową nawierzchnią. Wówczas zaliczano go do najlepszych torów  w całej Europie. W czasie zaborów i dwudziestolecia międzywojennego działało w Łodzi aż 27 żydowskich stowarzyszeń i związków sportowych.

W samej Łodzi dziś działa ponad 20 klubów sportowych. Oprócz popularnej piłki nożnej, czy siatkówki, łódzkie kluby sportowe oferują bardziej oryginalne dyscypliny takie jak np.  rugby, zapasy, hokey na trawie, na lodzie, sztuki walki, podnoszenie ciężarów, a nawet  snooker.  Niektórym, może się jednak wydać, że nazwa „klub sportowy” ma więcej wspólnego z drakońskim wysiłkiem i rywalizacją, a nie ze sportem w zakresie jaki uprawiany mógłby być przez przeciętnego łodzianina. Faktycznie w ramach klubu sportowego tworzona jest sekcja danej dyscypliny sportu,  której zadaniem jest utworzenie drużyny sportowej, mającej występować w rozgrywkach sportowych. Co więc z tymi z nas, którzy chcieli by potraktować sport prozdrowotnie, rekreacyjnie i rozrywkowo? Bo przecież o to przede wszystkim chodzić powinno – o nasze zdrowie, kondycje fizyczną i dobre samopoczucie, które wysiłek fizyczny bez wątpliwości wywołuje!

Obecnie największy wpływ na życie sportowe łodzian mają trzy podmioty. Pierwszym z nich jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi tzw. MOSIR. Ośrodek dysponuje takimi obiektami jak lodowiska, pływalnie, hale sportowe czy korty. Każdy łodzianin może korzystać z obiektów za odpowiednią cenę np. godzina pływania w Wodnym Raju przy ulicy Wiernej Rzeki, kosztuje 10 złotych, godzina spędzona na lodowisku 7 złotych – pod warunkiem, że posiadamy własne łyżwy. Godzinne korzystanie z kortów tenisowych po godzinie 16  to już atrakcja rzędu 20 złotych. MOSiR co prawda organizuje darmowe zajęcia i imprezy sportowe, ale mają one miejsce głównie w okresie letnim i są skierowane raczej do młodzieży i dzieci.
Drugim największym podmiotem sportowym w Łodzi jest Aquapark Fala, który wraz ze swoją  częścią  zewnętrzną jest obecnie największym parkiem wodnym w Polsce. Fala to przede wszystkim świetnie wyposażony kompleks basenów, wzbogaconych o zespół saun, jakuzzi i salonów odnowy biologicznych. Fala organizuje mnóstwo warsztatów, treningów, zajęć i imprez cyklicznych skierowanych do różnych grup. Spędzanie czasu na Fali to prawdziwa sportowo-rekreacyjna przyjemność, jednak i tutaj istnieje pewna bariera. Ceny na Fali nie zawsze odpowiadają zawartości łódzkiego portfela. W dni powszednie za godzinny pobyt w kompleksie basenowym dorosła osoba musi zapłacić aż 17 złotych. W weekend czy święta cena wzrasta do 19 złotych, zaś bilet ulgowy jest tańszy tylko o 3 złote. Również 17 złotych zapłacimy za godzinną wizytę w Świecie Saun. Oczywiście Aquapark Fala to nie zwykły basen, a kilka rodzajów zbiorników, atrakcji, zjeżdżalni i sprzętu. Fala zaprasza na swoje wody, każdą grupę wiekową, organizując mnóstwo zajęć nauki oraz doskonalenia pływania. Ciekawą ofertę znajdzie tu senior, ciężarna mama, a od jakiegoś czasu obiekt chwali się programem Akademia Pływania dla Najmłodszych – nauką pływania dla dzieci od 4 miesiąca życia. Ćwiczenia w wodzie są doskonałą zabawą dla maluchów, podnoszą odporność organizmu, wpływają na poprawę stanu zdrowia i lepszy rozwój dziecka – chwalą organizatorzy na stronie internetowej Parku .
Trzecim ważnym łódzkim sportowym podmiotem jest nowa Atlas Arena. Choć przeciętny łodzianin raczej nie zagra na płycie Areny, zawsze może liczyć na niezły sportowy show. Już pierwsze 2 tygodnie stycznia zapełnione są spotkaniami ŁKSu Łódź z gośćmi.
Do tej sportowej oferty władze łodzi dorzucają jeszcze kilka imprez sportowych w której udział wziąć mogą wszyscy łodzianie – 31 grudnia mogą wspólnie pobiec w Biegu Sylwestrowym, aby zawalczyć o puchar prezydenta miasta, w kwietniu podobne zawody urządzane są w samym centrum miasta pod nazwą Bieg ulicą Piotrkowską . Kolejną imprezą jest coroczny Maraton Łódzki, którego trasa to aż   42 km 195 m, przebiegająca ulicami miasta. Jak widać poza nie dla każdego ciekawym bieganiem, sportowe imprezy miejskie nie oferują zbyt dużo. Warto wspomnieć jeszcze o inicjatywie Fundacji Ulicy Piotrkowskiej czyli o  Międzyuczelnianych Regatach Wioślarskich Ulicy Piotrkowskiej o Puchar Przechodni Prezydenta Łodzi. Event są pastiszem na odbywające się już od ponad stu lat regaty Oxford-Cambridge. Wyścig odbywa się na ulicy Piotrkowskiej na specjalnie do tego celu zaprojektowanych łódkach. Regaty odbywają się zawsze w ostatni weekend kwietnia.
Wydawać by się mogło, że ci z nas, dorośli, którzy sport uprawiać chcą muszą zdać się na ofertę całkowicie prywatnych ośrodków sportu. Od roku 2005 w Łodzi istnieje i prężnia działa jedna z najlepszych szkół tańca – Lilia House. Centrum handlowe Manufaktura pozostawia do dyspozycji klientów aż 1400 metrów kwadratowych hali wypełnionej nowoczesnym  sprzętem niezbędnym do funkcjonowania naprawdę luksusowego klubu fitness. Możemy wybierać w bardzo bogatej ofercie zajęć począwszy od Yogi, Zumby, na Salsie kończąc. Nowatorskie, atrakcyjne zajęcia, tak samo jak czas spędzony na modnej Fali nie kosztują jednak mało.
Cóż więc robić mają ci z nas, którzy chcieli by w miejskie życie wkomponować jednak trochę sportu nie wydając przy tym majątku? Latem aktywnych zapraszają ścieżki rowerowe, kompleksy takie jak Las Łagiewnicki, Rudzka Góra czy  wody obiektu wypoczynkowego Arturówek. Zimą kiedy wysiłek fizyczny chętniej wykonywać będziemy, pod dachem czasem trzeba będzie poszukać w portfelu kilku złotych po to aby nie opuściła nas forma.

Warto zainteresować się ofertą cenową mniejszych klubików oferujących zajęcia sportowe. Być może ekskluzywne wnętrza siłowni stanowią pewną formę motywacji do działania, regularnego odwiedzania tego miejsca, czy poprawy samopoczucia, ale przecież nie to jest w najważniejsze!

Blanka Rogowska