Bezlitosny XXI wiek

0
1107
views

Na co dzień media lansują wizerunek młodej, szczupłej, wytapetowanej dziewczyny, przez co wiele kobiet popada w kompleksy. Do łask wchodzi tzw. rozmiar „0.” (odpowiada on ubraniom noszonym przez dwunastoletnie dziewczynki).

Podobno obecnie najmodniejsze wymiary to 85-55-85. Czy media naprawdę nie wiedzą, że nie każda kobieta musi (i nie chce) być modelką? A przez to, niestety, muszą, bo cały świat ocenia je właśnie przez ten pryzmat. Idealne kobiece kształty W czasach starożytnych ideałem kobiety była osoba przy znacznej tuszy. Z wieku na wiek, roku na rok te upodobania zaczęły się zmieniać. Każda nastolatka i większość kobiet dąży do upragnionych kształtów, do niedawna jeszcze tak popularnych 90-60-90.

Jednak teraz nowa moda na wymiary zaczyna wypierać zdrowie i rozsądek. Kobiety katują się ‘dietami cud’, często bardzo wyniszczającymi nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Często głodują. Takie znęcanie się nas sobą zazwyczaj prowadzi do złych skutków. Trudna choroba Nie jedna dieta prowadziła do gorszych konsekwencji. Jedną z nich jest anoreksja. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia. Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany.

Nieleczona prowadzi do śmierci w około 10% przypadków. Zwykle, w 75% przypadków, rozpoczyna się przed 25. rokiem życia. Niestety, w mniejszym odsetku, ale dotyczy również mężczyzn. Drugą z ciężkich zmagań może okazać się bulimia. Chorzy na bulimię, choć zdają sobie sprawę z utraty kontroli nad własnym zachowaniem związanym z odżywianiem się, przejadają się bardzo często, a następnie stosują sposoby kontrolowania wagi ciała, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Bulimia charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie środków przeczyszczających, lewatywy, nadmierne ćwiczenia fizyczne. Niejednokrotnie chorzy przegrywają tę walkę. Przegrana równa się śmierci. Mądra decyzja Trzeba było śmierci Luisel Ramos (miała 22 lata, zmarła po powrocie z wybiegu, upadła, zmarła na zawał z niedożywienia), by wybuchła publiczna dyskusja na temat wymiarów i wago – modelki występujące na pokazach są coraz chudsze. W Hiszpanii rząd odgórnie ustalił granicę minimalnej wagi.

Regionalne władze Madrytu ustaliły normę obowiązującą modelki, które występują podczas Pasarela Cibeles ( hiszpańskiego tygodnia mody). Oblicza się ją, dzieląc wagę przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu, a ramy normalności mieszczą się pomiędzy wskaźnikiem 18 a 24. Na przykład przy 175 centymetrach zdrowa kobieta powinna ważyć co najmniej 56 kilogramów. Dlatego kobiety, miejcie się na baczności.

Każda z Nas jest piękna i każda podoba się innym taka jaka jest. Nie ma sensu zmieniać się na siłę, pod wpływem wyniszczającej mody. Pamiętaj – Twoje zdrowie jest cenniejsze niż kilka centymetrów czy kilogramów mniej!

 

Justyna Dopieralska