Zalegasz z płatnościami za mieszkanie?

0
1028
views

Możesz sam odpracować swój dług. 28 stycznia wejdzie w życie uchwała Rady Miasta w sprawie „Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Toruń”.

Nowe rozporządzenie powinno ucieszyć najemców, których mieszkania są zadłużone, zakłada bowiem możliwość odpracowania długu. Dłużnicy mogą wybrać jedną z dwóch form zadośćuczynienia, w ofercie znajdują się prace porządkowe oraz drobne świadczenia remontowe.
Władze Torunia chcą w ten sposób położyć kres bezkarnemu procederowi „życia na koszt miasta”, a przy okazji zaktywizować mieszkańców. Uchwała jest także wyjściem naprzeciw osobom, które z powodów losowych, np. ciężkiej choroby nie mogły uiszczać opłat.
Prekursorski projekt(oprócz Torunia podobne rozwiązania proponuje jedynie Poznań) w przyszłości ma być rozbudowany – radni planują utworzenie tzw. spółdzielni społecznych. W spółdzielniach lokatorzy z nieuregulowanymi płatnościami będą mogli nie tylko spłacić czynsz, ale i znaleźć stałe zatrudnienie.

Zainteresowanych prosi się o zgłaszanie do miejskich Biur Obsługi Mieszkańców, na miejscu dłużnikom zostanie przedstawiony indywidualny i dopasowany do ich potrzeb program odpracowywania należności.

Dominika Majewska