Jak oszczędzać w najbliższym czasie?

0
1228
views

Tylko do końca marca Polacy będą mogli oszczędzać bez podatku od zysków kapitałowych. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl szukają lokat, na których będzie można najwięcej zarobić w najbliższym czasie.

Dotąd sprawa była jasna – najlepsze lokaty to te z dzienną kapitalizacją, zwane nie bez przyczyny „antypodatkowymi”. Wszystko dlatego, że wskutek niedopatrzenia w konstrukcji ustawy, od niewielkiego codziennego zysku Państwo nie pobiera podatku od zysków kapitałowych, ale już od większego (przy np. miesięcznej czy rocznej kapitalizacji odsetek) – owszem.
Niestety dla deponentów rząd w końcu zajął się sprawą, uszczelnił przepisy, i od 31 marca od wszystkich lokat, niezależnie od częstotliwości kapitalizacji, będzie pobierany 19-procentowy podatek Co więcej, zacznie być on pobierany także od trwających lokat, co spowoduje, iż także od odsetek z depozytu z założenia „antypodatkowego” podatek pobierany będzie. Pierwsza rada dla deponentów brzmi zatem – jeśli decydujesz się na lokatę z dzienną kapitalizacją, pamiętaj, że od 31 marca od zysków będzie pobierany podatek Belki.

Na szczęście (a może właśnie nieszczęście dla lepiej zorientowanych deponentów) banki wycofują z ofert swoje produkty z dzienną kapitalizacją, polepszając raczej ofertę standardowych depozytów. Warto natomiast zwrócić uwagę na oferty produktów, które chcą po raz ostatni „obejść” podatek od zysków kapitałowych. Przez banki stosowane są 2 warianty – Meritum Bank na swoich Lokatach z Gwarancjach na zmianę przepisów podatkowych na 2 miesiące obliguje się, że w momencie wejścia w życie nowych zasad obliczania podatku Belki podniesie oprocentowanie depozytu do takiego poziomu, ażeby zyski deponenta „na rękę” pozostały na niezmienionych poziomie, pomimo pobierania podatku Belki. Bank zatem niejako sam będzie opłacał podatek za klienta. Oprocentowanie depozytu wynosi 6,05 proc. netto, czyli 7,51 proc. na standardowej lokacie (tyle też wyniesie oprocentowanie od 31 marca).

Drugim sposobem na podatek jakie znalazły banki jest naliczenie wszystkich odsetek w pierwszych tygodniach trwania depozytu, pomimo że ten trwa kilka miesięcy (od 5 do 15). Ten pomysł stosują Idea Bank, FM Bank oraz GetinOnline (według zapowiedzi tego ostatniego banku ten już niebawem wycofa jednak ze swojej oferty wszystkie depozyty z codzienną kapitalizacją). Formuła takiej lokaty jest dość prosta – bank do 27 marca (Idea Bank i GetinOnline) lub do 30 marca (FM Bank) będzie naliczał bardzo wysokie oprocentowanie, które może sięgać niemal 80 proc. w skali roku. Potem jednak do bardzo niskiego spada poziomu 0,1 proc. W ten sposób właściwie wszystkie odsetki zostaną naliczone jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów podatkowych. Pamiętać należy jednak, że środki należy utrzymać na depozycie do końca okresu lokaty, aby odsetki nie przepadły. Pewną niedogodnością może być fakt, że na jednej lokacie można ulokować stosunkowo niewielkie kwoty, ale za to większe kwoty bez problemu rozbić można na kilka depozytów.

Oczywiście warto także śledzić na bieżąco najlepsze lokaty, np. dzięki porównywarkom finansowym. Całkiem niezłe oprocentowania oferują także m.in. najlepsze lokaty standardowe.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Dla Zd24.pl, Porównywarka finansowa Comperia.pl