Ekolekcje w ekobusie

0
1448
views

Kolejna odsłona największej ekologicznej kampanii edukacyjnej w regionie „dalEKOwzroczni”. 27 czerwca br. oficjalnie w trasę wyruszy ekobus, wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze. W zajęciach uczestniczyć będzie Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Inauguracyjne ekolekcje odbędą się o godz. 11.15 w bydgoskim Przedszkolu nr 16 przy ul. Bukowej 3. Do września 2015 roku ekobus w celach dydaktycznych pokona około 48 000 kilometrów. Odwiedzi ponad 300 szkół i przedszkoli w Bydgoszczy, Toruniu oraz 15 okolicznych gminach. Ekologia będzie tematem blisko 2000 godzin zajęć. Weźmie w nich udział ponad 40 tys. uczniów i nauczycieli z regionu.  Animatorzy wraz z bohaterem kampanii – bocianem Bogusiem zachęcać będą m.in. do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, ich segregacji czy recyklingu.

– Podczas spotkań pokażemy również, że śmieci stanowią surowiec energetyczny, a każdy worek odpadów to MWh prądu i GJ ciepła – mówi Marcin Janczylik, rzecznik Spółki ProNatura, organizatora kampanii „dalEKOwzroczni”.

Konstrukcja ekobusa oparta  jest o specjalną prototypową, rozkładaną zabudowę.  Samochód wyposażony jest m.in. w komputery z dedykowanymi programami edukacyjnymi, tablice multimedialne, cyfrowe mikroskopy, makietę spalarni odpadów, stanowisko rowerowe czy stanowiska do segregacji odpadów. W najbliższych tygodniach wakacyjnych ekobus odwiedzi przede wszystkim placówki przedszkolne. Od września pojawi się podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Ekobus będzie można spotkać także na regionalnych festynach.

Lekcje i szkolenia z wykorzystaniem ekobusa są częścią kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni” realizowanej w ramach projektu pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Fot.bydgoszcz.pl