Precyzyjny chwytak z lateksowego balonu

0
1437
views

Roboty określane są w różnych kształtach i funkcjach jakie mogą pełnić. Zapominamy często o robotach przemysłowych, które ze względu na swoją budowę może nie są tak atrakcyjne jak humanoidy ale są koniecznym dopełnieniem np. linii produkcyjnych.

Roboty przemysłowe są nieodzownym elementem technologicznym wielu współczesnych przedsiębiorstw. W ramach tej klasy zautomatyzowanych rozwiązań można wyróżnić manipulatory robotyczne. Kształt manipulatora przypomina mechaniczne ramię a stosowane są one z reguły w fabrykach samochodu (np. linia robotów w fabryce Volkswagena, Toyoty itp.) oraz zautomatyzowanych liniach produkcji gdzie istnieje konieczność zastąpienia czynnika ludzkiego.

Roboty przemysłowe ze względu na swoją konstrukcję, zastosowane materiały oraz technologię produkcji są rozwiązaniami kosztownymi. Alternatywną propozycją zaproponowaną przez zespół naukowców -projektantów na Uniwersytetach Cornell i Chicago, jest model ramienia wyposażonego w specyficzny chwytak. Chwytak zbudowany z wykorzystaniem balonu lateksowego. Taka koncepcja zapewnia dużą jego elastyczność przy jednoczesnym zastosowaniu niedrogiego materiału konstruktorskiego. Odpowiednia regulacja ciśnienia wprowadzanego i wypompowywanego jest głównym mechanizmem określającym siłę i precyzję nacisku uchwyconych przedmiotów.

Za pomocą kombinacji ciśnienia dodatniego lub ujemnego, chwytak może szybko chwytać i zwalniać szeroki zakres przedmiotów o zróżnicowanych kształtach. Zadanie to jest trudne do realizacji w przypadku uniwersalnych, funkcjonujących mechanicznych odpowiedników. Taka koncepcja nie tylko obniża koszty produkcji robotów ale optymalizuje ich działanie przez wykluczenie konieczności obliczenia optymalnych punktów chwytania. Elastyczny materiał dopasowuje się i uczy trzymanych kształtów. Autorzy projektu twierdzą, że odpowiednia regulacja ciśnienia wypełniającego balon chwytaka podnosi jego wydajność nawet do 85% w porównaniu do odpowiadających mu rozwiązań bazujących na klasycznych przesłankach robotyki.

W prezentowanym na filmie testowym rozwiązaniu zastosowano manipulator w przyjemnych zdaniach z życia zapożyczonych np. gra w lotki. Na chwilę obecną dokładność chwytaka nie jest idealna i "z pewnością niewystarczająca do precyzyjnych procesów produkcyjnych, ale może być on przydatny do takich zadań jak sortowanie przedmiotów w pojemnikach w fabryce lub wyrzucanie śmieci w domu" – mówią twórcy robota.

 

https://lh5.googleusercontent.com/-jKZ8p3Zncco/Ty7Z-Ii6hgI/AAAAAAAAAtk/_a3vaQ9-X_g/w564-h168-k/timthumb.php.jpg

maxmania.pl Dla www.Zd24.pl