Jak nauczyć seniora obsługi internetu?

0
1280
views

Internet, wbrew obiegowym opiniom, nie jest tylko dla młodych. Coraz więcej osób w dojrzałym wieku przekonuje się, że umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii jest bardzo cenna i skutecznie ułatwia życie.

Szczególnie, że obsługa sieci nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać – jeśli tylko wiedza zostanie przekazana w wystarczająco jasny i przystępny sposób.

Wiele osób w dojrzałym wieku uważa, że umiejętność korzystania z nowoczesnej technologii nie jest im potrzebna. Nie warto jednak zapominać, że internet to medium, które ułatwia, przyspiesza i uprzyjemnia wykonywanie codziennych czynności. Wiele rzeczy, którymi każdy człowiek zajmuje się każdego dnia, można wykonać szybciej i sprawniej właśnie dzięki internetowi. Poza tym może on stanowić źródło rozrywki, relaksu i komunikacji międzyludzkiej, na które nie każdy i nie zawsze może sobie pozwolić.

Z czego wynika dystans seniorów do internetu?

Wielu ludzi, szczególnie w starszym wieku, boi się tego, czego nie zna i nie rozumie. Niestety, większość podręczników i kursów, dostępnych na polskim rynku jest skierowana do młodszych pokoleń. Książki pisane są językiem niezrozumiałym dla starszej osoby, skomplikowanym i pełnym informatycznego żargonu. Do tej pory brakowało prostych kursów wprowadzających uczestników w wirtualny świat od podstaw. Taką propozycję, darmową, oferuje jednak platforma e-learningowa netAkademia.pl.

W walce z chorobą Alzheimera?

Co dokładnie można osiągnąć dzięki nauczeniu się korzystania z internetu? – Przede wszystkim znajdować interesujące i nie zawsze dostępne w inny sposób informacje oraz wiedzę na każdy temat – tłumaczy Włodzimierz Rosiński, koordynator szkoleń netAkademia.pl. Poczta elektroniczna, czaty, komunikatory internetowe oraz rozmowy głosowe i wideo umożliwiają wygodną komunikację bez konieczności wychodzenia z domu. Internet służy nie tylko wyszukiwaniu wiedzy oraz informacji, ale także wymienianiu ich z innymi osobami. Fora internetowe i grupy dyskusyjne ułatwiają realizowanie własnych pasji, czerpanie wiedzy i doświadczenia od innych, oraz dzielenie się własnymi. Dla osób samotnych internet może stanowić także najprostszy, a czasem jedyny sposób na zawieranie interesujących znajomości. W tym celu stworzone są portale społecznościowe, na których każdy może w prosty sposób odnaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach.

UWAGA!

Naukowcy udowodnili, że korzystanie z internetu wpływa na wzrost ilorazu inteligencji, poprawia orientację w przestrzeni, trenuje refleks i zdolność do wykonywania wielu zadań na raz. Pomaga także ćwiczyć pamięć, a nawet może w znacznym stopniu zapobiegać chorobie Alzheimera.

Internet pozwala oszczędzić pieniądze

Mimo że z każdym rokiem wzrasta liczba internautów powyżej 50-tego roku życia, wciąż wielu seniorów nie może się przekonać do nauki tej przydatnej umiejętności. Powodem jest nie tylko strach przed nieznanym, ale także lęk przed kosztami związanymi z połączeniem z siecią. Jest on jednak całkowicie bezpodstawny. Stałe łącze o średniej przepustowości to koszt nie większy niż ok. 50 złotych miesięcznie. Do tej kwoty należy doliczyć jednorazowy koszt instalacji oraz zakup komputera i akcesoriów. Po dokonaniu prostej kalkulacji okazuje się jednak, że pieniądze szybko się zwracają, ponieważ…

Dzięki internetowi można oszczędzać na:

Zakupach.
Podróżach.
Obsłudze konta bankowego.
Prowizjach przy płaceniu rachunków.
Rozmowach (szczególnie zagranicznych).

PFRON opracuje nowe standardy!

Problemem wielu starszych osób jest niewystarczająca czytelność niektórych stron internetowych: małe litery, duża liczba ozdobników oraz skomplikowana nawigacja. Twórcy serwisów jednak coraz bardziej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom seniorów. PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) opracowuje nowe standardy, a już teraz istnieje katalog zasad mający na celu zwiększenie dostępności i przyjazności witryn internetowych dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Do tych norm należą:

Wyraźne oddzielanie warstwy tekstowej i graficznej.
Krótkie akapity i większe rozmiary czcionki.

Dzięki temu internet staje się jeszcze bardziej praktycznym i wygodnym narzędziem pracy i rozrywki.

Podsumowanie

Umiejętność korzystania z komputera i internetu jest w obecnych czasach niezwykle ważna dla osób w każdym wieku. Problemy związane z nauką da się łatwo wyeliminować korzystając ze specjalnych szkoleń przeznaczonych dla osób starszych, jak na przykład darmowy kurs online „Internet dla seniorów” dostępny na łamach netAkademia.pl. – Korzystając z niego, można się dowiedzieć jak korzystać z poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, przeprowadzać rozmowy głosowe, wymieniać dane z innymi użytkownikami sieci, korzystać z bankowości elektrycznej, dokonywać zakupów, planować wakacje i podróże, nabywać nową wiedzę i umiejętności, a także spędzać wolny czas na rozrywce. To wszystko pozwoli nabyć wiedzę i spowoduje, że życie stanie się prostsze, wygodniejsze oraz, co nie mniej ważne, przyjemniejsze – podsumowuje Włodzimierz Rosiński.

Źródło: www.netakademia.pl