NBP: Specjalna dwuzłotówka na jubileusz Trójki

0
1213
views

30 marca Narodowy Bank Polski wyemituje monetę z okazji 50. urodzin rozgłośni. Będzie to kolejna dwuzłotówka z serii Historia muzyki rozrywkowej.

– Ta seria jest ciekawa przede wszystkim z punktu widzenia kolekcjonerskiego. Jednocześnie my bardzo to lubimy, bo to trochę zmienia wizerunek Banku i przy okazji dobrze się przy tym bawimy. Dwa lata i trzy miesiące temu wydaliśmy monetę ku czci Czesława Niemena, potem Krzysztofa Komedy, a ostatnio Kabaretu Starszych Panów – mówi prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wybicie specjalnej monety to pomysł Magdy Jethon, dyrektor Trójki. Jak przyznał prof. Belka, nie było łatwo go do tego przekonać.

– W pierwszym momencie zastanawialiśmy się, że przecież to nie pasuje do historii muzyki rozrywkowej. Ale potem doszliśmy do wniosku, że Lista Trójki to jest kult. Uznaliśmy, że Trójka jest pomnikiem. Ma taki wkład w tworzenie kultury muzycznej i radiowej w Polsce, że należy ją właśnie w taki sposób uhonorować – dodaje prezes NBP.

Nakład dwuzłotówki wyniesie 800 tysięcy. Monety znajdą się w obiegu tuż przed urodzinami rozgłośni 1 kwietnia 2012 roku.

Prof. Belka zapowiedział emisję monety podczas wczorajszej specjalnej audycji Trójki, nadawanej z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Dla Zd24.pl, newseria