PiS odrzucił poprawki, o które prosili polscy przedsiębiorcy

0
1048
views

PiS odrzucił poprawki, o które prosili polscy przedsiębiorcy. Odrzucił poprawki, które rzeczywiście miały dawać szansę na utrzymanie miejsc pracy – powiedział PO Borys Budka. Lider Platformy Obywatelskiej ocenił w ten sposób przyjętą przez Sejm kolejną ustawę pomagającą walczyć ze skutkami koronawirusa w gospodarce.

Posłowie poparli 45 z 95 poprawek Senatu. Ustawa przewiduje między innymi pożyczki na zapewnienie bieżącej płynności finansowej. Zakłada także, że przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 osób będą przez trzy miesiące zwolnione z połowy składek na ZUS, a pracujących na umowach cywilnoprawnych mają dostać trzymiesięczny zasiłek.

PiS nie zgodził się natomiast na dodatkowy zasiłek dla opiekunów dzieci do 12. roku życia. Rządzący nie zgodzili się również na przepis umożliwiający premierowi ustanowienie dnia wolnego od pracy.

Krytycy podnosili, że PiS wykluczył z ustawy dużą grupą małych przedsiębiorców wykreślając słowo „mikroprzedsiębiorca” i wpisując „płatnika”. Ten pierwszy może zatrudnić 9 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, a więc nawet 18 osób na pół etatu. Płatnik natomiast według ustawy może zgłosić w danym cyklu rozliczeniowym maksymalnie 10 osób.


xnews