Żołnierz idealny -roboty DARPA podbiją świat?

0
1230
views

Konstruktorzy i naukowcy z DARP’a postawili sobie sztywne kryteria związane z projektowaniem robotów. Czy żołnierz idealny pod postacią szybkiego, samo regenerującego się cyborga stanie się rzeczywistością?

Defense Advanced Research Projects
Agency - Agencja Zaawansowanych
Obronnych Projektów Badawczych
Departamentu Obrony Stanów
Zjednoczonych

Na stronach projektu pilotowanego przez DARPA związanego z rozwojem robotyki można zapoznać się z założoną strategią. Naukowcy agencji stawiają tezę, że roboty są gwarantem efektywniejszego wykorzystania pewnych predyspozycji ludzkich adaptowanych w konstrukcje mechaniczne.

Na chwilę obecną możliwości te nie są jednak w pełni stosowane. Porównując mobilność i zdolności manipulacyjne organizmów żywych do analogicznych cech robotów te wypadają w rankingu słabo. Ponadto projektowanie i produkcja obecnych systemów robotycznych jest czasochłonna, a ich koszty plasują się na wysokim poziomie. Naukowcy z DARPA zakładają, że jeśli ograniczenia te zostały by pokonane, roboty mogłyby efektywnie pomóc w realizacji operacji wojskowych.

Przesłanka ta stała się motorem intensyfikacji prac nad udoskonaleniem funkcjonowania konstruowanych robotów w ramach programu M3.

M3 (Maximum Mobility and Manipulation - Maksymalna Mobilność
i Manipulacja). Ideą programu jest adaptacja myśli technologicznej
oraz postępu naukowego i inżynieryjnego w robotykę.
Realizowane to będzie przez stworzenie optymalnej infrastruktury
dla szybkiego projektowania i wytwarzania systemów robotów, z
ukierunkowaniem na takie aspektyjak zwiększenie ich mobilność oraz
predyspozycji manipulacyjnychw środowisku naturalnym.
W projekciewykorzystuje się coraz to nowsze metody produkcyjne oraz
algorytmy sterowania wcelu podnoszenia efektywności mobilności i
zdolności manualnych robotów.

W artykule przedstawiono wybrane modele robotów autorstwa projektantów DARP’a, które są efektem programu M3. Pierwszy model jest aktualny rekordzistą prędkości. Na bieżni osiąga wynik ok. 29 km/h. Pierwowzorem motoryki tego robota są ruchy geparda, co prawda jeszcze daleko mu do harmonii układu odniesienia ale naukowcy są dobrej myśli.

Kolejnym robot może być skutecznie wykorzystywany w obszarach związanych z logistyką. Jego funkcjonalność określona jest w ramach prac biurowych i nie tylko .. . Potrafi on w sposób autonomiczny wykonać 18 różnych zadań manualnych. Struktura i samodzielność maszyny bazuje na wbudowanych wizualnych i dotykowych sensorach. Ten egzemplarz wyróżnia się spośród robotów wyrazistymi zdolnościami manualnymi… i mógłby zastąpić niejedną recepcjonistkę.

https://lh5.googleusercontent.com/-jKZ8p3Zncco/Ty7Z-Ii6hgI/AAAAAAAAAtk/_a3vaQ9-X_g/w564-h168-k/timthumb.php.jpg

maxmania.pl Dla www.Zd24.pl