Chiński inteligentny system wykrywania łodzi podwodnych

0
1349
views

Chiny nie mają zwyczaju zdradzać swoich militarnych sekretów. Czasem mają miejsce jakieś sekretne przecieki, których Chiny (ponoć) sobie nie życzą. Ciekawi więc fakt, czemu tym razem zdecydowali się na publikację tych informacji na łamach Advanced Material Reseacrh ?

Jak by nie było, są to bardzo interesujące doniesienia. Chińscy naukowcy pracują właśnie nad nowym systemem wykrywania łodzi podwodnych, bazującym na genetycznych algorytmach UVA. Algorytmy genetyczny zawężają ilość możliwości do największego efektywnego prawdopodobieństwa – na podobnej zasadzie na jakiej działa ewolucja (najprościej rzecz ujmując), czyli poprzez eliminację najsłabszych jednostek, i dążenia do kojarzenia najlepszych przedstawicieli w celu uzyskania silnego potomstwa. Należą one do grupy metod sztucznej inteligencji i stanowią aplikacyjny symulator.

Algorytmy genetyczne skutecznie wykorzystywane są w procesach optymalizacji. Ich główną ideą funkcjonowania jest zasada określona w ramach naturalnej ewolucji -"przeżycia najlepiej przystosowanego osobnika". Cel ten osiągany jest poprzez implementację operatorów genetycznych (krzyżowania, mutacji) oraz procedury selekcji, które mają swoją reprezentację w świecie naturalnym. Ta metoda jest często efektywniejsza od typowych analitycznych, enumeratywnych oraz probabilistycznych metod poszukiwania rozwiązania. Algorytmy genetyczne znajdują optymalne rozwiązanie poprzez swoją losowość połączoną z ukierunkowaną selekcją i dziedziczeniem najbardziej wartościowych cech w kolejnych pokoleniach (zakodowana prezentacja problemu).

Tak też nowy chiński system zbiera dane na podstawie, których wyszukuje najbardziej prawdopodobne rozwiązania. Te algorytmy bazują na informacjach dotyczących zużycia paliwa, potencjalnych niebezpieczeństw, geografii dna oceanu, uzyskując punkty, w których w danym momencie powinna znajdować się łódź podwodna. Dryfujące boje sonarowe mają za zadanie odczytywać sygnały w celu zlokalizowania wrogich łodzi podwodnych. Pytanie, na czyje łodzie podwodne zamierzają polować Chińczycy, i w jakich wodach zamierzają je znaleźć?

https://lh5.googleusercontent.com/-jKZ8p3Zncco/Ty7Z-Ii6hgI/AAAAAAAAAtk/_a3vaQ9-X_g/w564-h168-k/timthumb.php.jpg

maxmania.pl Dla www.Zd24.pl