Nowy terminal Portu Lotniczego Gdańsk

0
1002
views

Ma powierzchnię 39 tys. metrów kwadratowych i najnowocześniejszy w Polsce system kontroli bagażu. Zapraszamy na telewizyjną wycieczkę po nowym terminalu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, który na początku kwietnia zostanie otwarty dla pasażerów.

– Jest to terminal na miarę nowoczesnego europejskiego lotniska regionalnego – zachwala Michał Dargacz, rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy i na potwierdzenie swoich słów wskazuje pomieszczenie zautomatyzowanej bagażowni.

Obecnie trwa jeszcze programowanie systemu wózków, do których ze stanowisk "check-in" trafiają bagaże. Jeden z pracowników kładzie walizkę na taśmę, ta rusza i przewozi walizkę na wózek, który ze sporą prędkością pędzi po szynach w kierunku skanera. Bagaż kontrolowany jest między innymi pod kątem zawartości materiałów wybuchowych, narkotyków i materiałów radioaktywnych.

– Jeśli jest "czysty", trafia z powrotem na wózek, który wiezie walizki do zrzutni, po czym ładowane są bezpośrednio do samolotu. Jeśli natomiast są jakieś wątpliwości, bagaż trafia do specjalnego pomieszczenia, gdzie odbywa się ręczne przeszukiwanie. W razie niebezpieczeństwa możliwe jest również skierowanie bagażu do specjalnego wózka, który umożliwia detonację, zabezpieczając w ten sposób terminal i pracujących tu ludzi przed zagrożeniem – wyjaśnia Dymitr Kopras z firmy Dimark.

Więcej na: trojmiasto