Szansa na zmiany w Birmie?

0
1166
views

Kierowana przez laureatkę pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi, prodemokratyczna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) zwyciężyła w wyborach uzupełniających birmańskiego do parlamentu. NLD to partia opozycyjna wobec wojskowego reżimu w Birmie.

Oficjalne wyniki nie zostały jeszcze podane przez władze. Miejsc do obsadzenia w wyborach było 45. Nieoficjalnie opozycja zdobyła 43 miejsca w obu izbach.

Nawet jeśli partia Aung San Suu Kyi zdobyła 44 mandaty, to i tak związana z armią Związkowa Partia Solidarności Rozwoju (USPD) zachowa ok. 80% miejsc w parlamencie. Nie zmienia to faktu, że wyniki są wielkim zwycięstwem Ligi, która brała udział w wyborach po raz pierwszy od ponad 20 lat. Samo głosowanie to ważny test na szanse reform w rządzonej przez wojsko Birmie.

Sekretarz Stanu USA, Hilary Clinton powiedziała, że Stany Zjednoczone zmniejszą sankcje wobec Birmy, zwłaszcza sankcje ekonomiczne i ograniczenia dotyczące podróżowania, a sami birmańscy liderzy zostaną wpuszczeni na teren USA. Niektóre restrykcje wobec Birmy zostały zmniejszone już w lutym.

Przywódcy państw Unii Europejskiej powiedzieli, że rozważą podjęcie podobnych kroków.

W wyborach w 1990 r. zwyciężyła NLD, jednak nie została dopuszczona do władzy, Aung San Suu Kyi znalazła się w areszcie domowym, gdzie spędziła lata. Sytuację w kraju zmieniła seria reformatorskich ustaw uchwalonych od listopada 2010 r. po tym jak rządy wojskowych zostały zastąpione przez rząd cywilny, mający poparcie armii.

Kmiec