Druga Rocznica Smoleńska

0
1319
views

We wtorek w różnych miejscach odbyły się obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości były podzielone na te zorganizowane przez rząd oraz alternatywne, w których uczestniczyli zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego.

Ceremonie rządowe miały miejsce na cmentarzu na Powązkach, gdzie pochowanych jest wiele ofiar katastrofy. W tych uroczystościach wziął udział Donald Tusk, a także krewni pochowanych na Powązkach ofiar. Innym punktem rządowych ceremonii była msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar katastrofy, z udziałem rodzin ofiar, prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką oraz władz państwowych i samorządowych.

Hołd ofiarom katastrofy złożono również w okolicach Smoleńska, na miejscu katastrofy. Uczestniczyli w nim bliscy ofiar katastrofy oraz delegacja rządowa pod przewodnictwem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, a także przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej.

We workowy ranek Marta Kaczyńska z krewnymi złożyła kwiaty na sarkofagu rodziców podczas prywatnej uroczystości na Wawelu.

Od samego rana obchodzone były alternatywne uroczystości z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. O 8. odbyła się msza św. w kościele seminaryjnym w Warszawie, a następnie uczestnicy udali się pod Pałac Prezydencki, gdzie o 8:41 zapalili znicze.

Następnie Kaczyński wraz z parlamentarzystami PiS złożyli wieńce na grobach poległych w katastrofie na Powązkach.

Po południu Kaczyński przemówił do zgromadzonego przed Pałacem Prezydenckim tłumu.

Wszystkie punkty alternatywnych uroczystości były tak zaplanowane, by nie doszło do spotkania zwolenników Kaczyńskiego z władzami.

Kmiec