Polska e-administracja ciągle w ogonie

0
1447
views

ONZ opublikowała raport na temat informatyzacji procesów zarządzania państwami. Nawet Kazachstan, Chorwacja czy Rosja są bardziej zinformatyzowane niż my – stwierdza „Dziennik Gazeta Prawna”.

W raporcie ONZ Polska zajęła 47. miejsce, podczas gdy w 2010 r. byliśmy na 45., a w 2008 r. na 33. Jak podkreśla dziennik, pogarszamy swoją pozycję w dziedzinie e-administracji mimo olbrzymich środków unijnych na inwestycje w tym obszarze.

Indeks E-Government Survey składa się z kilku elementów. Polska najlepiej wypadła pod względem oceny kapitału ludzkiego. Najsłabiej zaś oceniono naszą infrastrukturę, czyli dostęp do szerokopasmowego szybkiego internetu i e-participation, czyli współdziałanie z obywatelami w sieci, prowadzenie e-konsultacji społecznych czy e-wyborów.

Jan Gorski, specjalista od architektury systemów internetowych, doradza, by brać przykład z Danii czy Wielkiej Brytanii (odpowiednio 4. i 3. miejsce w rankingu), gdzie działają specjalne urzędy ds. informatyzacji administracji. „Powołanie i u nas Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji może nastrajać optymistycznie” – ocenia prezes Plum Web Solutions.

Źródło: PAP (przegląd prasy)