EURO 2012 – kibice pomogą kibicom

0
1249
views

Coraz bliżej EURO 2012. Jak wiadomo kibice to nieodłączny element takich imprez, jak mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy w piłce nożnej. To oni są swoistym 12 zawodnikiem wspierając swoją drużynę na stadionie, a także w Strefie Kibica. Ale kibicowanie to nie tylko pamiętanie o swojej drużynie. To także pomoc innym kibicom.

Służyć mają temu Ambasady Kibiców. Jest to punkt udzielania porad, informacji i wsparcia kibicom piłkarskim udającym się na mecz wyjazdowy swojej drużyny. To one pokażą przyjezdnym z Rosji i Grecji otwartość i gościnność polskich kibiców. Celem tej inicjatywy jest udostępnianie wszelkich potrzebnych informacji, także w kwestiach związanych z alternatywnymi możliwościami spędzenia wolnego czasu w trakcie imprezy piłkarskiej oraz w dniach ją poprzedzających.

W Warszawie Ambasada Kibiców utworzona zostanie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Czarnych Koszul, w lokalu przy Krakowskim Przedmieściu 83 (niedaleko pl. Zamkowego). Otwarta będzie w godz. 12.00-24.00. Pracujący tam wolontariusze będą także obsługiwać 24-godzinną linię telefoniczną pod numerem 519066066.

Ale Ambasada to także swoiste grupy lotne – obsługiwane przez dwudziestoosobowy zespól wolontariuszy, które będą patrolować Stare Miasto, Strefę Kibica oraz inne uczęszczane przez gości turnieju miejsca.

Natomiast przy pomniku Kopernika (dzień przed meczem, w dniu meczu oraz jeden dzień po meczu.) prowadzone będzie w godz. 12.00-24.00 stoisko informacyjne dla kibiców, których reprezentacje danego dnia będą grać ze sobą. Podobny punkt będzie otwarty na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu na Stadionie Narodowym.

Ambasady Kibica to cześć szerszego programu aktywizacji środowisk kibicowskich realizowanego przez Biuro Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy. Jego składową częścią jest projekt „Kibice Razem”.

Celem tej inicjatywy jest systematyczne wspieranie wszystkich pozytywnych inicjatyw wychodzących od tzw. czynnych kibiców, tzn. osób oddanych swojej drużynie i równocześnie chcących aktywnie konkurować z kibicami innych klubów. Ten lokalny ośrodek ma pośredniczyć i pomagać w różnego rodzaju inicjatywach kibiców, jak np. film o ulubionej drużynie, turniej na rzecz klubowej maskotki, sympozjum naukowe czy wsparcie dla polskich klubów na Kresach. Inicjatywa ta ma służyć zachowaniu kolorytu i różnorodności kibiców, ale jednocześnie oczyścić środowisko z elementów nienawiści i przemocy. W swoich założeniach program ten ma także zmienić negatywny wizerunek polskich kibiców w mediach.

Pierwszy tego rodzaju ośrodek powstał w 1981 r. w Bremie. W chwili obecnej w Niemczech jest ich aż 48. W Polsce podobne obok Warszawy powstały w Gdańsku, Gdyni i we Wrocławiu. Program realizowany jest przez Stowarzyszenie „Serduszko dla dzieci” we współpracy z kibicami Polonii Warszawa w lokalu przy ul. Andersa 29.