Posiłki z rodziną lekarstwem dla trudnej młodzieży

0
1475
views

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że wspólne posiłki rodzinne są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju psychicznego nastolatka. Zmniejszają one nawet ryzyko wszelkich uzależnień.

Żeby tego było mało dzieci, które jedzą posiłki razem z rodzicami przynajmniej trzy razy w tygodniu, są szczęśliwsze od tych, które robią to rzadziej.
Opublikowano nawet raport wpływu jedzenia posiłków w gronie rodziny na zdrowie nastolatków. Wynika z niego, że młodzież, która siadała do stołu ze swoimi bliskimi 5-7 razy w tygodniu zdecydowanie rzadziej chorowała niż Ci, którzy jedli posiłki z rodziną mniej niż 3 razy w tygodniu.

Wspólne posiłki są również lekarstwem na zaburzenia żywieniowe (objadanie się i przeczyszczanie, zażywanie środków odchudzających, wywoływanie torsji, zażywanie środków przeczyszczających, głodzenie się lub spożywanie zbyt małych posiłków). Rodzice są w stanie zauważyć u dziecka niepokojące zachowania, które później odbijają się na ich odżywianiu. Dzieci, które jedzą wspólne posiłki z rodzicami przynajmniej 3 razy w tygodniu są mniej otyłe i zdrowiej się odżywiają od tych, które spożywają je rzadziej.

Wspólne posiłki sprzyjają także nawiązywaniu głębszych relacji w rodzinie. Warto dbać o miłą atmosferę przy stole. Dzieci mają wtedy okazję powiedzieć o swoich problemach, które je nurtują o ile rodzice są w stanie ich wysłuchać, a dzieci mogą przejąć inicjatywę w rozmowie. W starszym wieku również będą o tym pamiętać i będzie im często brakowało takich rozmów przy wspólnym stole z rodzicami i rodzeństwem.

Obalmy więc mit o tym, że w dzisiejszych czasach dzieciom sprawia jedynie przyjemność komputer i spotkania ze znajomi. Bardzo ważna jest dla nich prawidłowa relacja w rodzinie. Oddziałuje ona praktycznie na każdy aspekt życia dziecka. Im starsze są dzieci, tym trudniej zorganizować taki wspólny posiłek. Znajdźmy jednak czas na niego przynajmniej 3 razy w tygodniu.

 

Paulina Milewska