Rowerem po mapie

0
1377
views

Gdzie w grodzie Kopernika można pograć w piłkę lub jaką trasę wybrać na wycieczkę rowerową? Dowiesz się na Geoportalu  Miasta Torunia. Z miejskiego serwisu mapowego miesięcznie korzysta ok. 20 tysięcy osób.

– Zainteresowanie jest duże. Dlatego przy tworzeniu kolejnych warstw słuchamy mieszkańców. To oni chcieli, by pokazać ścieżki rowerowe – mówi dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii UMT Dariusz Adamczyk. Na mapie znalazły się także drogi dla jednośladów, które niedługo zostaną wybudowane. twórcy mapy czekają już tylko, kiedy powstana wypożyczalnie miejskich rowerów, gdyż i one znajda się na portalu. Kolejna warstwa to obiekty sportowe. Kolorowymi piłeczkami zaznaczono orliki, baseny, boiska szkolne, korty itp. Nie tylko miejskie, ale także prywatne, jeśli można je wynająć.

Nic dziwnego, że serwis mapowy cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Od poniedziałku do piątku ma dziennie ok. 800 odsłon, a w weekendy trochę mniej. Miesięcznie daje to liczbę ok. 20 tysięcy wejść. 

Geoportal działa od grudnia 2010 r. na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Powstał na bazie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest pierwszym takim portalem internetowym wśród dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego. W odróżnieniu od innych portali mapowych, takich jak Zumi czy Google, Geoportal jest aktualizowany raz w tygodniu. Specjaliści z wydziału Geodezji i Kartografii UMT ciągle pracują nad ulepszeniem Geoportalu tak, by był jak najbardziej użyteczny dla mieszkańców, a jednocześnie prosty w obsłudze także dla osób, które nie są zbyt biegłe w internetowych mapach.

Serwis pomaga torunianom przy wypełnianiu różnego rodzaju  dokumentów, np. formularzy dotyczących podatku od nieruchomości, wniosków dotyczących wypisów z planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz gospodarce nieruchomościami (przekształcenie użytkowania wieczystego, itd.) i planowaniu inwestycyjnym (m.in. mierzenie odległości od szkół, zakup działek). Przed powstaniem Geoportalu po tego typu informacje trzeba było udać się do Wydziału Geodezji i Kartografii. Teraz można je zdobyć nie ruszając się z domu. Głównymi odbiorcami są geodeci,  rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, projektanci, deweloperzy, notariusze. Na Geoportalu można również ustalić numer księgi wieczystej poszczególnych działek.

Na Geoportalu istnieje ponad 100 warstw tematycznych. Niektóre z nich zawierają kilkanaście podwarstw wyświetlanych jednocześnie. Są mapy z zakresu środowiska i zieleni (m.in. rozmieszczenie terenów rolniczych, rozmieszczenie ogródków działkowych, rozmieszczenie lasów, zieleni  miejskiej urządzonej, istniejącej zabudowy mieszkaniowej, Plan Zarządzania Krajobrazem itd.). Jest zaktualizowana mapa akustyczna, są informacje dotyczące edukacji, m.in. rozmieszczenia budynków szkół i przedszkoli, jest zakładka poświęcona zabytkom Torunia. Ujęto w niej m.in. lokalizacje fortów, budynków zabytkowych, działek wpisanych do rejestru zabytków, numery z rejestru zabytków oraz zasięg strefy UNESCO. Można także zobaczyć, gdzie w Toruniu są parkingi czy zakłady przemysłowe.

Jak najprościej korzystać z Geoportalu? Na stronie głównej, przy zakładce wyszukiwanie, klikamy strzałkę, wybieramy interesującą nieruchomość po adresie lub numerze działki, a następnie wciskamy odpowiednią interesującą nas mapę, np. mapę zasadniczą, mapę ewidencyjną. Po załadowaniu wybranej mapy, korzystając z zakładki „warstwy”, włączamy interesujące nas tematy.

Geoportal działa pod adresem internetowym http://mapa.um.torun.pl.

Fot.torun.pl
Redakcja PL