Czy kobiety z natury są agresywne?

0
1302
views

Naukowców zastanawiał fakt że kobiecy hormon estrogen powodował uczucie spokoju i relaksacji w okresie długich letnich dni oraz wzmagał agresję w ciągu krótkich zimowych dni. Jest to jedno z pierwszych badań które łączą długość dnia z zachowaniami dyktowanymi przez geny.

Odkryto że estrogen wpływa zupełnie inaczej na zachowanie myszy których warunki różniły się tylko ilością dostarczanego im światła.

Samce myszy zostały wykastrowane aby wstrzymać produkcję testosteronu i podano im środek wstrzymujący produkcję estrogenu. Lek ten spowodował mniejszą agresję podczas miesięcy zimowych. Ale kiedy przyszło lato zachowywały się bardziej agresywnie.

Więc to estrogen wpływał na poziom agresji u tych myszy.

W innym teście, badacze sprawdzili który receptor estrogenu(alfa czy beta) był bardziej odpowiedzialny za zachowanie myszy. Zespół podał jednej grupie myszy środek imitujący estrogen który przyłączał się w miejscu receptora alfa, a druga grupa myszek została poddana działaniu związku łączącego się z receptorem beta: wyniki były identyczne(agresja zimą, spokój w lecie). Wpływ estrogenu na zachowanie nie mógł więc być wyjaśniony poprzez badanie zależności pomiędzy dniami długimi i krótkimi oraz działaniu na dwa różne receptory tego hormonu.

Metoda mikro połączeń ukazała że niektóre geny połączone z estrogenem były bardziej aktywne w dniach długich niż w krótkich. Ten fakt dał myśl że estrogen działa na myszy podczas dni długich poprzez te specyficzne geny, tworząc ścieżkę genetyczną dla mniej agresywnego zachowania.

Naukowcy odkryli także rolę estrogenu i jego wpływu na zachowanie u ludzi. Generalnie estrogen wpływa na hamowanie agresji u ludzi, ale te badania sugerują że musimy przyjrzeć się dokładniej roli receptorów estrogenu na niektóre partie mózgu. Wiele badań skupia się na oddziaływaniu genów i hormonów poza organizmem, w kontrolowanych warunkach. Te badania zaś pokazują że środowisko w bardzo dużym stopniu wpływa na to jak estrogen działa na organizmy.

Jeśli coś tak prostego jak długość dnia ma wpływ na działanie hormonu na nasze ciała, to ciekawe jak inne czynniki środowiskowe na nas oddziałują. Jest to coś czego nie poznaliśmy do końca. Burzy to opinię że testosteron jest tym z hormonów który jest odpowiedzialny za agresję.

www.ZielonyDziennik.pl , Julian Z. Pankiewicz