,,Wszystkie dzieci nasze są…”

0
1117
views

To zdanie zgodnie powtarzają organizatorzy Mistrzostw Europy Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Pierwsza taka impreza w historii odbędzie się już w najbliższy weekend, 12 i 13 maja w Warszawie. Swój przyjazd zapowiedziało 16 drużyn Starego Kontynentu.

Piłkarskie Mistrzostwa z udziałem dzieci z placówek wychowawczo- opiekuńczych po raz pierwszy zorganizowano 3 lata temu. Wówczas turniej miał jedynie charakter krajowy. Dopiero w zeszłym roku wpadliśmy na pomysł aby zaprosić dzieci z innych krajów –mówi Witold Płusa, jeden z organizatorów imprezy. W ubiegłorocznych finałach zaprezentowało się zaledwie 5 ekip. W tym roku Polskę odwiedzą podopieczni domów dziecka z aż 16 krajów. Na murawę stadionu przy Łazienkowskiej wybiegną miedzy innymi reprezentacji Macedonii, Holandii, Francji, Czech, Estonii czy Rosji. Nas reprezentować będą podopieczni Grzegorza Puchala z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny ,,Koło”. Co ciekawe będzie to drużyna mieszana. U boku chłopców na boisko wybiegną także dwie dziewczynki.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie ,,Nadzieja na Euro”. Wśród współorganizatorów wymienia się także Urząd m.st. Warszawy oraz rządowy program ,,Razem Bezpieczni”. Wszyscy zgodnie powtarzają, że Mistrzostwa dają dzieciom perspektywy i pozwalają na integrowanie się ze sobą. Wszelkie działania na rzecz tego turnieju mają charakter wolontariatu. To przede wszystkim forma doskonałej zabawy dla tych najbardziej pokrzywdzonych przez los. Ta impreza trafiła na grunt, na którym do tej pory nic się nie działo- powiedziała Elżbieta Rusiniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przy okazji Janusz Samel z warszawskiego magistratu podkreślił, że przy tego typu turniejach zwycięstwo nie jest najważniejsze. Sam udział i wspólna zabawa, są dużo istotniejsze, aniżeli miejsce w tabeli.

Tegoroczni sponsorzy i organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje dla młodych adeptów piłki nożnej. To między innymi tzw. ContiTest, który wyłoni najlepszego bramkarza i napastnika Mistrzostw. Będzie to forma wzbogacenia turnieju o dodatkowe emocje i przeżycia dla najmłodszych.

Na uroczyste otwarcie Mistrzostw organizatorzy zapraszają wszystkich w sobotę już od godziny 09:00 na stadion przy ulicy Łazienkowskiej. Tam też odbędą się wszystkie zaplanowane spotkania. Rywalizacja rozpocznie się od zmagań w fazie grupowej a zakończy wielkim finałem zaplanowanym na 13 maja, na godzinę 11:40. Zwieńczeniem Mistrzostw będzie niedzielny koncert charytatywny na warszawskim stadionie Syrenki. W czasie jego trwania odbędzie się zbiórka pieniędzy na sprzęt sportowy dla dzieci z domów dziecka. Na scenie zaprezentuje się zespół Kombi, a także Wilki z Robertem Gawlińskim. Emocje, zarówno te piłkarskie jak i muzyczne zagwarantowane.

Hubert Sławek