Przedwojenna Warszawa w kolorze

0
1293
views

Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie pt. Przedwojenna Warszawa w kolorze: 24 maja 2012 (czwartek), godz. 18.00, ul. Karowa 20 w Warszawie.

Zabierzemy Państwa w niezwykłą podróż do przedwojennej Warszawy, zaprezentujemy unikatowe, kolorowe materiały filmowe pokazujące Warszawę w 1938 roku. Znakomici varsavianiści Krzysztof Jaszczyński i Ryszard Mączewski opowiedzą m.in. o historii warszawskich tramwajów, przeobrażeniach rynku staromiejskiego, o akcji „Warszawa w kwiatach” i przygotowaniach do wojny… Wstęp wolny.

W kwietniu tego roku w internetowych zbiorach jednego z nowojorskich archiwów odnalezione zostały dwie rolki z kolorowymi filmami z lat trzydziestych. Wśród kadrów pochodzących z różnych zakątków świata znalazły się także te z Warszawy z 1938 roku. Dzięki nim mamy rzadką okazję podziwiać przedwojenne miasto w kolorze. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane fragmenty filmu, na których zobaczymy m.in. Krakowskie Przedmieście i kursujące nim czerwone tramwaje, nieistniejące dziś kamienice na skwerze ks. Jana Twardowskiego, Pałac Saski i przedwojenną zabudowę Placu Piłsudskiego, Starówkę, gwarne ulice handlowe dzielnicy żydowskiej i jej mieszkańców, tonące w kwiatach skwery, parki, kawiarnie. Pokazane na filmie ujęcia będą pretekstem do szerszych opowieści między innymi o przeobrażeniach rynku staromiejskiego, historii warszawskich tramwajów czy akcji „Warszawa w kwiatach” zapoczątkowanej w 1935 roku przez prezydenta Stefana Starzyńskiego. Spotkanie poprowadzą znakomici varsavianiści, twórcy portalu www.warszawa1939.pl, Ryszard Mączewski oraz Krzysztof Jaszczyński.

fot. dsh