Zielone biuro w 5 prostych krokach

0
1370
views

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie. Coraz częściej staramy się zmieniać nasz styl życia, by w mniejszym stopniu negatywnie wpływać na środowisko naturalne.

Poniżej prezentujemy kilka prostych sposobów, dzięki którym również nasza przestrzeń biurowa stanie się bardziej eko.

  1. Drukowanie

We współczesnym biurze właściwie możemy zupełnie z niego zrezygnować. Jeśli jednak sytuacja wymaga od nas drukowania dokumentów, wybierzmy papier z recyklingu. Przy jego produkcji zużywa się nie tylko mniejszej ilości drzew, ale też wody i prądu (nawet o 70% w porównaniu do produkcji nowego papieru). Drukujmy też obustronnie.

  1. Prąd

Pamiętajmy o wyłączeniu komputera przed wyjściem z biura. Brzmi jak błahostka, a taki sprzęt pobiera energię przez dodatkowych kilka – kilkanaście godzin zupełnie bez sensu. Nie tylko więc rośnie rachunek za prąd naszego pracodawcy, ale też emisja m.in. CO2 powstałego przy przy produkcji energii.
Warto też rozważyć ograniczenie użycia klimatyzatorów latem. Jak pokazują badania odpowiadają one za nawet 20% zużycia prądu w budynkach biurowych.

  1. Kawa z mlekiem

Niewinna filiżanka kawy również może być zabójcza dla środowiska. Wyliczenia pokazują, że spożycie 4 kaw dziennie przez cały rok powoduje ślad węglowy równy przejechaniu ok. 65 km samochodem. 2 latte dziennie przez rok to zaś ślad węglowy równy lotowi samolotem przez pół Europy.
Głównym winowajcą jest tu krowie mleko, które dodajemy do kawy. Rozważmy więc zastąpienie go roślinnymi alternatywami. 

  1. Własna butelka na wodę

Plastikowe odpady w zawrotnym tempie zaśmiecają naszą planetę. Aby ograniczyć ich powstawanie, zrezygnujmy z wody w plastikowych butelkach. Zamiast tego sprawmy sobie butelkę wielokrotnego użytku i napełniajmy ją wodą z kranu.
Ta woda podlega ścisłej kontroli regulowanej europejskimi standardami i niewiele różni się od większości wód butelkowanych.

  1. Rośliny na biurku

Naukowcy dowodzą, że rośliny pozytywnie wpływają na naszą produktywność (badania pokazały wzrost nawet o 15% w biurach, w których są rośliny).
Produkują też tlen oraz w naturalny sposób regulują temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu.


 

 

 

Więcej porad na stronie shopalike.pl