Ponad 2 tys. Chińczyków będzie studiować w Polsce

0
1063
views

W ciągu ostatnich trzech lat liczba studentów z Chin w Polsce podwoiła się. To efekt coraz atrakcyjniejszej oferty polskich szkół wyższych.

Intensyfikacji wymiany stypendialnej maja służyć rozmowy na najwyższych szczeblach władz oraz porozumienia między uczelniami. Na czerwiec zaplanowano kolejne Forum Rektorów Uczelni Chińskich.

Jak podkreśla prof. Barbara Kudrycka, zainteresowanie chińskich uczelni wymianą stypendialną rośnie.

– Niebawem w Warszawie i Krakowie odbędzie się forum rektorów uczelni chińskich. Odwiedzą nasze najciekawsze uczelnie w Polsce. Wypracujemy wówczas model współpracy – zapowiada prof. Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Stronie polskiej zależy nie tylko na tym, żeby chińscy studenci przyjeżdżali do nas na stypendia.

– Zależy nam na tym, żeby współpraca między Polską a Chinami w sferze nauki dotyczyła współpracy badawczej, badawczo-rozwojowej, realizacji wspólnych projektów, a także tego, co wydaje nam się ciekawe, staży dla pracowników akademickich, dla doktorów i pracowników naukowo-dydaktycznych – wyjaśnia minister.

W ubiegłym roku na polskich uczelniach studiowało ponad 1000 chińskich studentów. Do końca tego roku ma być ich dwa razy więcej.

– W ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie zwiększyła się liczba studentów chińskich w Polsce. Dalszy wzrost liczby studentów zależy od samych uczelni w Polsce. Muszą oferować programy studiów, które np. będą realizowane w języku angielskim albo na których będą dobrze przygotowywane kursy języka polskiego – dodaje prof. Barbara Kudrycka.

Zdaniem minister Kudryckiej o rosnącym zainteresowaniu Chińczyków polskimi szkołami wyższymi decyduje wysoki poziom nauczania.

– Nasze uczelnie medyczne, które są oblegane przez obcokrajowców, utrzymywały przez cały czas wysoki poziom i dzięki temu jest to duże zainteresowanie. Strona chińska jest zainteresowana także uczelniami technicznymi w Polsce, politechnikami. I dlatego rektorzy będą odwiedzać nasze prestiżowe uczelnie, w tym Uniwersytet Jagielloński – mówi minister.

I dodaje: – Mamy w tej chwili koncepcję, że na podstawie indywidualnych umów pomiędzy uczelnią polską a chińską dojdzie do transferu studentów.

Umowę o współpracy w zakresie kształcenia studentów biotechnologii zawarły m.in. Politechnika Łódzka i Minzu University of China. Podpisanie dokumentu miało miejsce w grudniu, podczas oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach.

Prezydentowi towarzyszyli wówczas minister Kudrycka i przedstawiciele 20 publicznych i prywatnych uczelni. Władze Polski i Chin podpisały wówczas umowę o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, które zakładają m.in. utworzenie nowych wydziałów polonistycznych w Chinach i sinologicznych w Polsce.

Postulat wymiany stypendialnej znalazł się również w 12-punktowym programie dla Europy Środkowo-Wschodniej, który chiński premier Wen Jiabao przedstawił podczas kwietniowej wizyty w Warszawie. W ramach wymiany na uczelnie w krajach regionu mogłoby przyjechać ok. 1,5 tys. studentów z Chin.

Dla www.Zd24.pl, Newseria.pl