Odsłony czasu wolnego

0
1319
views

Wernisaż wystawy w sobotę o 12.00. Otwarcie w ramach Soboty u Tekli – rodzinnego pikniku z kulturą!

Hel, lata 20. XX wieku. Zbiór fotografii rodziny Grodeckich.
Wystawa w Fundacji Archeologia Fotografii pokazuje wybrane konwencje przedstawiania „czasu wolnego” w dwudziestowiecznej fotografii prywatnej. Wypożyczone albumy rodzinne, negatywy oraz slajdy odsłaniają niejednorodny obraz tego zjawiska. Wynika to z właściwości samej fotografii amatorskiej – silnie skonwencjonalizowanej i będącej jednocześnie narzędziem ekspresji „ja”; przechodzącej ewolucję od dokumentacji kluczowych momentów biografii, wpisujących się w rodzinną narrację, po zwrócenie się ku codzienności i intymności. Wystawa prezentuje ikonografię „czasu wolnego” tworzoną przez fotografię amatorską, wykracza jednak poza proste przywołanie sentymentalnych scen wypoczynku przeszłych pokoleń.
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z następujących zbiorów: prywatne archiwum negatywów Zofii Chomętowskiej z lat 30., zbiór negatywów rodziny Grodeckich, lata 20.; albumy rodzinne z dwudziestolecia międzywojennego z archiwum Marii Poprzęckiej oraz Janusza Krajewskiego, album z wyprawy motocyklowej ze zbioru fotografii Zofii i Janusza Krotkiewskich, lata 40., slajdy z archiwum Jana Eberta, lata 60., 70.

W dniu otwarcia Fundacja zaprasza także na:

11.00-13.00 – Warsztaty z cyjanotypii „Pocztówka z Andersa”- zapraszamy dzieci od lat 5 z rodzicami!
14.00-16.00 – Stacja portretowa – pamiątkowe zdjęcia z siłaczem w tle i niespodzianka!
16.00-18.00 – punkt konsultacyjny „Pokaż zdjęcie” – możliwość pokazania i rozmowy na temat prywatnych zdjęć „czasu wolnego”

Wystawa i warsztaty są częścią programu Sobota u Tekli – rodzinny piknik z kulturą! W godzinach 11-20.00 organizacje z Muranowa zapraszają na wspólną zabawę i wypoczynek. W programie liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania i wiele innych atrakcji.

Wystawa będzie czynna do 21 sierpnia.