Ze szczytu na samo dno

0
1567
views

Błyskawiczny rozwój kariery, życie usłane różami, ogrom popularności i sławy, a także sięgające milionów majątki… Takie slogany sprawiają, że zwykły śmiertelnik spogląda na życie celebrytów przez pryzmat pożądania.

Jednak dla wielu artystów określenia te są początkiem końca. O drodze z wyżyn ku przepaści opowiada historia Britney Spears.

O Britney świat usłyszał w 1993, kiedy to pojawiła się w telewizyjnym programie amerykańskiej produkcji- „The Mickey Mouse Club”. Program ten wyłowił również inne sławy amerykańskiej sceny muzycznej. Obok Britney występował np. Justin Timberlake, o którym mówiło się wówczas jako o chłopaku Brit.

Krótko po tym, w 1999 pojawił się kolejny sukces 17- letniej wówczas dziewczyny. Wytwórnia Jive Records podpisała w Britney kontrakt, tym samym wydając płytę „…Baby One More Time”. Olbrzymi sukces jej krążka uczynił ją ikoną muzyki oraz wpłynął na odrodzenie się popu w późnych latach 90. Sława dziewczyny z Missisipi nieustannie rosła.
Piosenka „Hit me Baby one more time” była rzeczywistym przełomem w karierze Britney. Hit niesłychanie szybko pojawił się na pierwszych miejscach amerykańskich list przebojów, zdobywając nawet tytuł najlepiej sprzedającego się singla wszechczasów! W Stanach Zjednoczonych krążek ten szybko osiągnął status diamentowej płyty, a na całym świecie sprzedało się 37 milionów kopii go singla. Kolejne albumy cieszyły się niesłabnącym powodzeniem pod względem sprzedanych egzemplarzy, a także olbrzymich zysków.

Czasy świetności Britney przejawiały się również w naśladownictwie jej wizerunku. Dla wielu dziewcząt stała się ikoną mody i stylu. Wiele osób ją naśladowało. Zwykła, skromna dziewczyna stała się nagle dostrzegana przez największe sławy show- biznesu. Zachwycała swoją nieskazitelną urodą, sylwetką i głosem. Była wzorem zachowania, a spotkanie z nią marzeniem wielu młodych osób. Nad jej wizerunkiem pracował sztab specjalistów. Dla Britney projektowali najwięksi kreatorzy mody. Stała się boginią uwielbianą prze miliony na całym świecie. Podczas tras koncertowych ceny wejściówek na najkrótszy nawet koncert sięgały nawet 500 USD.
Sława Spears trwała niezmiennie do 2005 roku. Kolejne płyty cieszyły się niesłabnącą popularnością. W międzyczasie pojawiło się w jej życiu kilka epizodów, o których warto wspomnieć. Było to wspólne z Christiną Aguilerą otwarcie gali MTV video Music Awards, czy występ z Madonną, który zakończył się pocałunkiem obu pań. Niewątpliwie był to jeden z najlepiej zapamiętanych momentów w karierze Brit.

Reklamy
W okresie świetności Britney Spears, wiele koncernów oferowało jej kontrakty reklamowe. Największa i najbardziej znacząca dla Britney była propozycja Pepsi, dla obu stron niezwykle owocna. Kontrakt opiewał na poziomie kilkunastu milionów dolarów. Niestety- do czasu. Firma, zniechęcona postawą piosenkarki oraz jej wyglądem, zerwała kontrakt po trzech latach współpracy.
Britney stała się również inspiracją dla twórców gier komputerowych. W taki sposób powstała gra komputerowa Britney’s Dance beat, w której reklamie realnie pojawiła się sama gwiazda.

Skandale? Och tak!
Rok 2005 to przełom w życiu Britney. W 2004 r. pojawia się w jej życiu Kevin Federline, z którym bierze ślub. Pojawiają się również problemy. Britney jest zmuszona do przerwania prac nad kolejnym albumem, okazuje się bowiem, że jest w ciąży. To przymusowe odejście w cień niesie za sobą rozbieraną sesję dla Harper’s Bazaar. Britney zaczyna budzić kontrowersje i dyskusje. Dużo mówi się o jej nietrafnym życiowym wyborze, nie koniecznie jednak są to opinie przychylne.

Wkrótce rodzi się także drugie dziecko, a małżeństwo Britney okazuje się być jedną wielką pomyłką, dlatego też kończy się rozwodem.
W międzyczasie królowa pop przeżywa wiele osobistych problemów. Do tych najbardziej zapamiętanych przez media należy ogolenie głowy, czy atakowanie paparazzich parasolką. W grę wchodzą narkotyki… Britney zmaga się z problemem kurateli, sąd odbiera jej prawa rodzicielskie do dzieci, młoda mama trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie zostaje ubezwłasnowolniona. Jej majątek zostaje przekazany pod opiekę rodziców, a dzieci ciągle przebywają pod opieką byłego męża. Media podają coraz nowsze i coraz bardziej gorące nowinki z życia dawnej królowej pop. Jest oskarżana o molestowanie ochroniarza. Gazety opisują jej kuracje odwykowe, przesadnie retuszowane zdjęcia w Photoshopie, czy nagie zdjęcia podczas wysiadania z samochodu czy podczas różnego rodzaju imprez.
Britney – prowokatorka szuka wszelkich możliwych sposobów, aby w jakiś sposób zaistnieć ponownie. Przebłyski odzyskanej sławy pojawiają się wraz z nawiązaniem przyjaźni z Paris Hilton, czy pokazywanie się w towarzystwie innych gwiazd. Cień szansy na powrót dawał też pozorny sukces albumu „Womanizer” z 2008 roku. Mimo wszystko można powiedzieć,że dobra gwiazda Britney dawno zgasła.
Ogromne zmiany w wyglądzie piosenkarki zacierają porównania z czasami, kiedy była numer jeden. Niefortunne wydarzenia z jej życia tragicznie rzutują na jej przyszłość w show-biznesie. Czy utracona sława może powrócić ponownie? Na to pytanie poszukują odpowiedzi zagorzali fani byłej królowej muzyki pop. Szansa dla Britney istnieje zawsze, być może jest nią próba zaistnienia przed przyszłymi pokoleniami, które nie będą pamiętały o jej nie zawsze chlubnej przeszłości.

Być może niedawna promocja perfum sygnującej się jej nazwiskiem jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

www.ZielonyDziennik.pl, Emilia Szuper