Warszawa gotowa na półfinał

0
1451
views

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™ wkraczają w decydującą fazę. Dziś w Strefie Kibica będzie można obejrzeć pierwszy mecz półfinałowy między Hiszpanią a Portugalią, a już jutro w Warszawie rozegrane zostanie spotkanie Niemcy – Włochy.

– Jestem bardzo zadowolony z dotychczasowego przebiegu turnieju, jego organizacji oraz panującej atmosfery. Turyści odwiedzający stolicę oraz warszawską Strefę Kibica są bardzo pozytywnie zaskoczeni wizerunkiem miasta. Myślę, że mistrzostwa mają ogromne znaczenie promocyjne dla Warszawy i Polski na całym świecie – powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Strefa pełna atrakcji

Na mecze w przedostatniej fazie mistrzostw stolica przygotowuje się szczególnie starannie. Warszawiacy i turyści, którzy odwiedzą Strefę Kibica, na pewno nie będą się nudzić. Dziś od godziny 20.45 transmisja pierwszego półfinału, w którym Portugalia zmierzy się z Hiszpanią. Przed meczem, o godz. 15.05, w ramach Kina Letniego Orange zaprezentowany zostanie film „Królowie nocy”, po którym wystąpi zespół SheMoans (godz. 18.25).

W czwartek na telebimach transmisja z warszawskiego półfinału Niemcy – Włochy (od godz. 20.45). Zanim to jednak nastąpi, o 15.30 będzie można zobaczyć film „O północy
w Paryżu”, a następnie (godz. 17.45) bawić się podczas występu zespołu Papaja Band. Po meczu (ok. godz. 23.00) zagra grupa Lady Pank.

Natomiast w piątek, 29 czerwca, głównym wydarzeniem programu Strefy Kibica będzie koncert zespołu Sofa, którego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 20.00.

Wczoraj Strefę Kibica odwiedziło 11 tys. osób. We wtorek w futbolowym miasteczku królowała sztuka. Najpierw po raz kolejny w ramach Festiwalu „Dziecięca Eurostolica” na scenie zaprezentowały się dzieci ze stołecznych ośrodków kultury, a następnie aktorzy Teatru Muzycznego Roma wystawili jeden ze swoich najnowszych spektakli „Adonis ma gościa”, by na koniec rozruszać fanów w rytm piosenek musicalowych.

Syrenki powitają kibiców

W czwartek, 28 czerwca, na boisku Stadionu Narodowego zmierzą się reprezentacje Niemiec i Włoch. Kibiców obu drużyn powitają Syrenki, które stanęły na pl. Trzech Krzyży (niemiecka) oraz na pl. Zamkowym (włoska). Cokół Syrenki reprezentacji Italii pomalowany został w kolorach zielonym, białym oraz czerwonym i opatrzony napisem „Benvenutti”. Niemiecka, czarno-czerwono-żółta, ma hasło „Herzlich Willkommen”.

Bezpieczeństwo w stolicy

26 czerwca miasto zabezpieczało 450 funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Ani strażnicy, ani policjanci nie zarejestrowali przypadków szczególnego zakłócania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Koleją na ostatni mecz

Aż sto pociągów PKP Intercity (w tym 10 składów międzynarodowych) dowiezie i odwiezie kibiców na i z półfinału mistrzostw, rozgrywanego w Warszawie. Fani drużyny niemieckiej będą mieli do dyspozycji cztery dzienne i jeden nocny skład z Amsterdamu oraz m.in. Kolonii, Dortmundu i Berlina. Pociąg z największą liczbą niemieckich kibiców poprowadzi do Warszawy lokomotywa w barwach flagi naszych zachodnich sąsiadów.

Na powracających z meczu czekać będzie siedem pociągów. Ostatni z nich, w kierunku Szczecina, odjedzie kilka minut po godzinie 1.00 w nocy. Pozostałe ruszą m.in. do Kołobrzegu, Zakopanego, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Katowic czy Poznania. Osoby, które postanowią świętować zwycięstwo swojego faworyta całą noc, będą mogły wyjechać z Warszawy jednym z sześciu pociągów porannych do Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania czy Katowic.

Posiadacze biletów PKP Intercity w dniu meczu półfinałowego mogą podróżować z centrum stolicy bezpośrednimi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej na Stadion Narodowy za darmo. Informacje o wolnych miejscach można uzyskać na stronie: www.intercity.pl, na której można również bezpośrednio zakupić e-bilet.

Okęcie dla fanów futbolu

W środę, 27 czerwca, Lotnisko Chopina obsłuży 498 lotów, w tym 42 dla kibiców UEFA EURO 2012™.

Jak nas widzą?

Na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy, PBS Sp. z o. o. przeprowadziła badanie pt. „Ocena satysfakcji i poziomu obsługi kibiców w czasie turnieju w miastach gospodarzach UEFA EURO 2012™ – Warszawa”. Zadawano pytania m.in. o atmosferę miasta podczas turnieju, komunikację miejską, bezpieczeństwo, pracę wolontariuszy i Strefę Kibica. Badanie wykonano na próbie 1003 cudzoziemców w wieku powyżej 15 roku życia. Wywiady przeprowadzano dwukrotnie: 8 czerwca (przed, w trakcie oraz po meczu Polska – Grecja) i 16 czerwca (przed, w trakcie oraz po meczu Grecja – Rosja).

– Przyjezdni czują się w naszym mieście bezpiecznie. Bardzo pozytywnie ocenili niezwykłą atmosferę podczas turnieju. Podoba im się największa w historii Mistrzostw Europy Strefa Kibica, która każdego dnia proponuje mnóstwo atrakcji
– powiedziała dyrektor Biura Promocji Miasta, Katarzyna Ratajczyk.