13 milionów dolarów za Sex.com

1
1516
views

Specjaliści oszacowali wartość domeny Sex.com od kilkunastu do 20 mln dolarów. Ostatecznie sprzedano ją wczoraj na aukcji Sedo za 13 mln dolarów. O milion taniej niż przed czterema laty.

Sex.com to jedna z najpopularniejszych domen świata. Według statystyk potrafi osiągnąć 5 milionów odsłon dziennie. Nabywca, Clover Holdings Limited, stanie się prawnym właścicielem dopiero po zatwierdzeniu decyzji przez sąd (sprzedaż domeny jest częścią procesu upadłościowego poprzedniego właściciela). Sex.com sprzedała firma Escom, która w 2006 roku zapłaciła za nią około 14 mln dolarów.

– Taka kwota to sukces. Po wielomiesięcznych perypetiach ze sprzedażą domeny najwięksi sceptycy twierdzili, że jej finalna wartość nie przekroczy 5 mln dolarów – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl.
Sex.com nie jest jednak najdroższą domeną świata. W zeszłym roku za 16 mln dolarów sprzedano insure.com

A jakie są najdroższe polskie domeny? Według serwisu cenydomen.pl w 2010 roku najwięcej zapłacono za opony.pl – 960 tys. zł. Druga na liście jest magazyny.pl, za którą trzeba było zapłacić 132 tys. zł. Trzecią najdroższą domeną tego roku jest gmail.pl – 119 400 zł. Adres, który powstał od skrótu Grupa Młodych Artystów i Literatów, kupiła… hurtownia artykułów hydraulicznych. Roszczenia do niej zgłasza jednak Google, które pod nazwą Gmail oferuje skrzynki mailowe.

Według portalu w tym roku sprzedano w Polsce domeny za ok. 4,7 mln zł. Rynek jest dość specyficzny, a ceny za niektóre mogłoby się wydawać nieciekawe adresy stron wysokie. Na przykład za jula.pl trzeba było zapłacić ponad 16 tys. zł, blisko 25 tys. kosztowało kupno reprisemedia.pl, a za dwie literki ss.pl wydano ponad 70 tys. zł.

Autor: Sebastian Ogórek
Redaktor Serwisów Ekonomicznych WP

1 KOMENTARZ

  1. Większość tych domen to transakcje pomiędzy ludźmi handlującymi domenami i tak marnują się dobre nazwy. Wyjątkiem jest tu domena http://magazyny.pl pod którą w krótkim czasie powstał serwis branżowy i wyszukiwarka powierzchni magazynowej pod wynajem.