Drewniane ogrodzenia – jakie wybrać i jak o nie dbać?

0
879
views

Drewniane ogrodzenia wykorzystuje się na wiele sposobów, w tym zarówno do osłonięcia posesji, jak i nawet dekoracji ogrodu niskimi płotkami czy palisadami. Ogrodzenia wykonane z naturalnego drewna są trwałe i pięknie się prezentują. Ich wybór jest szeroki – od wysokich paneli ogrodzeniowych, przez ozdobne płotki, aż po ażurowe kratownice dla roślin pnących. Co wziąć pod uwagę, wybierając drewniane ogrodzenie? Jak o nie dbać, żeby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci?

Jak znaleźć idealne drewniane ogrodzenie?

Drewniane ogrodzenia to bardzo szeroka kategoria produktów, wśród których znajdziesz gotowe panele ogrodzeniowe w różnych rozmiarach, formach i wykonane z różnych gatunków drewna. Przed wyborem przede wszystkim ustal, czy potrzebujesz wysokich paneli, którymi ogrodzisz całą działkę, czy może niskich płotków używanych wewnątrz ogrodu na przykład do ochrony grządek z sadzonkami.

Do ogrodzenia posesji najlepiej sprawdzają się wysokie panele ogrodzeniowe. Osłonią one teren, zapewniając poczucie prywatności w ogrodzie. Ich wybór jest bardzo szeroki i to nie tylko pod kątem gatunków drewna czy wymiarów, ale także i projektu wizualnego.

Jeżeli potrzebujesz tak zwanych płotków wewnętrznych, czyli modeli używanych wewnątrz ogrodu głównie do wydzielenia jego poszczególnych stref, zwróć uwagę na niskie płotki ogrodowe. Do wyboru masz tradycyjne płoty sztachetowe, ozdobne panele drewniane i palisady.


Płot modrzewiowy z ażurowym wykończeniem, fot. Ogrodosfera.pl

Z jakich gatunków drewna wykonuje się ogrodzenia?

Ogrodzenia drewniane w ogrodosfera.pl wykonuje się głównie z trzech gatunków drewna, mianowicie modrzewiu, sosny i świerku. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, z którymi warto zapoznać się przed wyborem.

Drewno sosnowe jest łatwo dostępne w Polsce, dlatego wykonywane z niego ogrodzenia zachęcają niską ceną. Ma charakterystyczną jasną barwę, co przez wielu uważane jest za zaletę. Ogrodzenia sosnowe wykonane z wysokiej jakości drewna i właściwie konserwowane służą przez długie lata, cały czas elegancko się prezentując.

Ogrodzenia modrzewiowe są uznawane za trwalsze niż modele sosnowe, choć również zwykle nieco droższe. Ten gatunek drewna świetnie sprawdza się w przypadku ogrodzeń zewnętrznych ze względu na swoją trwałość, jak i niskich płotków ozdobnych przez swój estetyczny i naturalny wygląd.

Ogrodzenia wykonywane ze świerku to modele atrakcyjne cenowo, o eleganckim wyglądzie i trwałości, która pozwala przetrwać im długie lata. Ma mniej sęków niż drewno sosnowe, co pozytywnie wpływa na jego odporność, jednak wymaga regularnej impregnacji, aby materiał zachował swoje właściwości i wygląd.


Ozdobny płot z drewna modrzewiowego, fot. Ogrodosfera.pl

Jak dbać o ogrodzenie z drewna?

Przede wszystkim pamiętaj o regularnym czyszczeniu płotu powtarzanym przynajmniej co 6 miesięcy, najlepiej przed zimą i tuż po niej. Z drobnymi zabrudzeniami poradzisz sobie z pomocą czystej wody. Do mocniejszych może przydać się delikatny detergent, szczotka z miękkim włosiem albo myjka ciśnieniowa.

Po czyszczeniu, a przed impregnacją drewna, obejrzyj ogrodzenie i sprawdź jego stan pod kątem uszkodzeń poszczególnych elementów. Jeśli je zignorujesz, ogrodzenie będzie osłabione, a jego materiał bardziej narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Mocno uszkodzone deski warto wymienić, a drobne uszkodzenia czy wyszczerbienia możesz wypełnić przy pomocy szpachli do drewna.

Ostatni i obowiązkowy krok konserwacji drewnianego ogrodzenia to jego impregnacja. Przed nałożeniem preparatu warto przeszlifować deski papierem ściernym, który zetrze starą warstwę farby, dzięki czemu drewno lepiej wchłonie impregnat. Nałóż warstwę impregnatu na wszystkie drewniane elementy z każdej strony i nie dotykaj ich do czasu wyschnięcia preparatu.


Drewniany płot myśliwski, fot. Ogrodosfera.pl