Stosowane powszechnie suszarnie daszkowe do kukurydzy i inne ciekawe rozwiązania na rynku rolnym

0
1426
views

Suszarnie do kukurydzy to nieodłączny element elewatorów oraz przedsiębiorstw rolnych zajmujących się skupem zbóż, często też gospodarstw rolnych. Urządzenia te pozwalają przygotować zboże przed długoterminowym magazynowaniem. W celu prawidłowego przechowywania kukurydzy jej wilgotność nie powinna przekraczać 14%. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w polskich przedsiębiorstwach są suszarnie daszkowe. Jak działają i czy są inne rodzaje suszarni na rynku krajowym i zagranicznym? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Suszarnie daszkowe oraz dostępne modele tych urządzeń w ofercie polskiego producenta firmy AG-Projekt

Suszenie kukurydzy i innych zbóż odbywa się poprzez przepuszczenie dużej ilości gorącego powietrza. Ciepłe medium trafia pod daszek wlotowy, przepływa przez ziarno i maksymalnie nawilżone wydostaje się daszkiem wylotowym. W celu udoskonalenia jakości ziarna w połowie kolumny daszki są przesunięte względem siebie, co wymusza mieszanie się materiału. Tym sposobem zmniejsza się do minimum ryzyko otrzymania niejednorodnej wilgotności kukurydzy na wyjściu z suszarni. Wilgotne powietrze z wyższych poziomów grzejnych zostaje usunięte poprzez górne wentylatory wyciągowe, niedowilżone wraca pod palnik. Zdecydowana większość suszarni daszkowych o pracy ciągłej ma wbudowany układ chłodzenia ziarna. Po przejściu przez poziomy chłodzące podgrzane powietrze tak samo jest kierowane do obiegu wtórnego. Takie procesy rekuperacji ciepłego powietrza pozwalają zaoszczędzić do 30% energii cieplnej.

Do najpopularniejszych urządzeń w ofercie AG-Projekt możemy zaliczyć suszarnie daszkowe SD3/SD6 ESR z układem rekuperacji ciepłego powietrza o wydajnościach 120-1200 t/dobę lub z systemem podwójnej rekuperacji i dodatkowym wymiennikiem ciepła SD3/SD6 ESR PLUS o wydajnościach 350-1200 t/dobę kukurydzy z 30 do 15%. W ofercie również dostępne mniejsze suszarnie SD2 o pracy ciągłej lub porcjowej o maksymalnej wydajności 120 t/dobę. Doradcy techniczni potrafią dostosować wielkość suszarni do każdej wymaganej wydajności z dokładnością do 10 ton/dobę.

Zalety suszarni daszkowych

Suszarnie daszkowe swoją popularność zyskały dzięki szerokiemu spektrum korzyści. Do najważniejszych możemy zaliczyć ekonomiczny proces suszenia, niską pyłowość, cichą pracę i stosunkowo prostą modułową konstrukcję. Daszkowe suszarnie pozwalają na szybkie i równomierne wysuszenie ziaren, a zastosowanie tych urządzeń w obiektach suszarniczych wpływa na minimalizację pracy ludzkiej.

Suszarnie daszkowe – dla kogo?

Suszarnie daszkowe przeznaczone są dla wielu grup odbiorców. Najczęściej są to:

  • przedsiębiorstwa rolne,
  • skupy zbóż,
  • gospodarstwa rolne.

Suszarnia do kukurydzy i innych materiałów sypkich – inne rozwiązania

W Europie i na świecie możemy znaleźć też inne rozwiązania w zakresie suszarni do kukurydzy. W UK popularne są suszarnie taśmowe. Wykorzystywane są do suszenia różnych ziaren lub biomasy np. soi, kukurydzy, zrębek. Są ekonomiczne, natomiast mało wydajne. W Stanach Zjednoczonych często spotykane są wieżowe suszarnie do kukurydzy. Ich cechą charakterystyczną jest z kolei duża wydajność ale niska ekonomia suszenia. Na rynkach światowych możemy również znaleźć suszarnie kontenerowe, silosowe, podłogowe oraz z przepływem krzyżowym.

Różnorodność rozwiązań naprawdę robi wrażenie lecz rynek krajowy wydaje się być zdecydowanym. Ergonomia, wysoka wydajność, energooszczędność i cicha praca sprawiły że suszarnie daszkowe są tak chętnie wybierane przez polskich inwestorów.

Więcej informacji na temat suszarni do kukurydzy znajdziesz na stronie AG-Projekt: https://www.agprojekt.pl/index/suszarnia-do-kukurydzy.html.

Artykuł sponsorowany