Upały męczące, ale i niebezpieczne

0
1308
views

Wysokie temperatury powietrza i burze stały się już niemal symbolem początku wakacji. Jak zapewniają klimatolodzy to zjawiska normalne o tej porze roku, jednak mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Jak sobie z nimi radzić podpowie „Poradnik postępowania w sytuacjach zagrożenia”.

„Osoby starsze i dzieci są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ wysokich temperatur – odwiedzaj je często i regularnie” – radzi „Poradnik”, ponieważ to właśnie one mogą ucierpieć najbardziej i najszybciej. Autorzy broszury podają wiele porad jak samemu uchronić się przed upałem: przede wszystkim pić dużo wody, zakrywać głowę przed słońcem, ubierać się w przewiewne rzeczy, nie pić kawy lub bardzo słodkich napojów, bowiem odwadniają one organizm. Przypominają także, aby nie zostawiać zwierząt z zamkniętych samochodach.

Dzięki lekturze „Poradnika” dowiemy się także jakie są objawy udaru słonecznego oraz jak pomóc osobie, która mu uległa.

Ostatnio burze z ulewami mamy niezwykle często. Czy zawsze w ich trakcie postępujemy zgodnie z zasadami? Czy odruchowo nie schowamy się pod drzewo narażając się na ogromne niebezpieczeństwo porażenia piorunem? A czy wiemy, że jeśli burza zastanie nas na polu czy łące należy przykucnąć ze złączonymi nogami a nie siadać czy kłaść się na ziemi? Dzięki „Poradnikowi” poznamy szereg mądrych i praktycznych wskazówek jak zachowywać się w sytuacjach, które nam zagrażają oraz jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

W dostępnym na stronach internetowych m.st. Warszawy, dzielnic, Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Miejskiej Straży Pożarnej elektronicznym wydaniu „Poradnika” można znaleźć porady dotyczące także takich niebezpieczeństw jak powódź, porywiste wiatry, porażenie prądem. Dowiemy się także jak postępować podczas katastrofy budowlanej, gdy znajdzie się niewypał czy nawet, gdy stanie się zakładnikiem terrorysty.