Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2
1427
views

Dziś przypada 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Głównymi punktami obchodów pozostaje zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, czy uroczystości na warszawskich Powązkach. Tradycyjnie, o godzinie 17.00, o wybuchu Powstania przypomni ryk syren, a ruch w mieście zamrze na minutę.

Uroczyste obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, przed pomnikiem „Mokotów Walczący 1944”. Następnie uczestnicy będą mogli wziąć udział w „Marszu Mokotowa”, którego trasa prowadzić będzie przez ulicę Puławską, do ulicy Dworkowej.

W samo południe odbędzie się zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, nastąpi także uroczyste złożenie wieńców.

W godzinach od 13.00 do 13.45 będzie mieć miejsce składanie wiązanek kwiatowych pod pomnikiem gen. Stefana „Grota” Roweckiego, usytuowanego przy zbiegu ulicy Fryderyka Chopina i alei Ujazdowskich.

O godzinie 14.00 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK przed budynkiem Sejmu. Następnie, w godzinach od 16.00 do 16.45, zostaną złożone kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O 17.00, w Godzinę „W”, wybuch powstania upamiętni ryk syren, a ruch w mieście zostanie wstrzymany na minutę. Tradycyjnie, główne obchody odbędą się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie uczestnicy złożą hołd powstańcom.

O godzinie 17.00, przy ul. Dobrej 22/24, odbędzie się także sąsiedzkie spotkanie „Nasz dom, nasze Powiśle, nasze spotkanie”. W hołdzie powstańcom mieszkańcy ulicy zorganizowali wystawę zdjęć z czasów Powstania. Będzie można również posłuchać powstańczych piosenek oraz wierszy Anny Świrszczyńskiej.

Modlitwa ekumeniczna zaplanowała została na godzinę 19.00 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Odbędą się też uroczystości przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani 1939-1945”, który znajduje się na cmentarzu.

Wieczorem uczestnicy obchodów będą mieli szansę na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Koncert (Nie)Zakazanych Piosenek rozpocznie się o godzinie 20.30 na Placu Piłsudskiego. Wstęp wolny.

O godzinie 21.00, przy ulicy Bartyckiej, na Kopcu Powstania Warszawskiego, jak co roku, rozpalone zostanie Ognisko Pamięci. Ogień płonął będzie 63 dni, do 3 października, czyli dokładnie tyle dni, ile trwało Powstanie Warszawskie.

Dokładnie o północy, w Muzeum Powstania Warszawskiego, odbędzie się premiera spektaklu „Powstanie” w reżyserii Radosława Rychcika. Bilety można nabyć w kasie Muzeum. Spektakl grany będzie także w dniach od 2-5 sierpnia.

Przez cały dzień Warszawiacy będą mieli też okazję przejechać się zabytkowym tramwajem. Specjalnie uruchomiona linia kursować będzie w godzinach od 12.00 do 19.00. Trasa prowadzi od placu Starynkiewicza, aż do Cmentarza Wolskiego, z przystankiem m.in. przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dnia 2 sierpnia, o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie mozaiki „Portret nieznanej warszawianki”. Portret według projektu Michała Zadary, ułożony z kamyków, widoczny będzie z mostu Poniatowskiego na wysokości Alei 3 Maja.

Tego samego dnia, o godzinie 20.30, ruszy siódma edycja Nightskating Warszawa. 19 kilometrowa trasa przejazdu rolkarzy, by uczcić wybuch Powstania, przebiegać będzie ulicami na których doszło do najcięższych walk.

2 KOMENTARZE