Ukończona budowa mostu Skłodowskiej-Curie

0
929
views

Budowa Warszawskiego mostu Skłodowskiej-Curie trwała prawie trzy lata, teraz oficjalnie została ukończona.

Po trzech latach budowy drogowcy kończą właśnie ostatnią część przeprawy: tramwajową. Miasto zapewnia, że mimo półrocznego opóźnienia, nie naliczy kar umownych dla wykonawców.

W sierpniu mają zostać przeprowadzone próby obciążeniowe na ostatnim fragmencie mostu. Wyniki prób razem z inwentaryzacją i wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie, który obejmie węzeł Modlińska i most tramwajowy, zostaną wysłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Według pierwotnego planu budowy, most miał być ukończony w grudniu 2011 r. Jednak w momencie podpisania umowy dołączono aneks, który przedłużał prace do czerwca. Ostatecznie budowa zakończyła się w lipcu.

Miasto nie zdecydowało się naliczać kar umownych za opóźnienia, głównie ze względu na trudne warunki atmosferyczne w czasie budowy. Mieliśmy ostra zimę, fale powodziowe zalewające budowę, a także uniemożliwiający transport niski poziom w Wiśle.
Według rzeczniczki prasowej Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych Agaty Choińskiej, możliwość zastosowania kar umownych za opóźnienia dotyczy sytuacji, kiedy opóźnienie jest spowodowane czynnikami zależnymi od wykonawcy. W tym wypadku tak nie było.

Kolejne części mostu pozostają na razie w planach budowy. M.in. ma powstać odcinek od metra Młociny do Trasy N-S oraz do Modlińskiej do ulicy Płochocińskiej. Przeszkodą może być obowiązujący limit wydatków miasta na lata 2012-2016, który nie przewiduje środków finansowych na rozpoczęcie prac projektowych nad kolejnymi odcinkami trasy mostowej.

Agnieszka Przedpełska