Makieta olsztyńskiej starówki gotowa

0
1316
views

W najbliższą sobotę, 26 października na olsztyńskiej starówce ustawiona zostanie przestrzenna makieta Starego Miasta, odlana z 17 kg kluczy zebranych przez mieszkańców Olszyna. Uroczyste odsłonięcie makiety odbędzie się o godz. 15, podczas obchodów 660 rocznicy urodzin Olsztyna.

Makieta Starego Miasta wykonana w skali 1:500 odwzoruje obszar od Wysokiej Bramy po Most św. Jana oraz od zamku od Katedry. Usytuowana zostanie na 3-tonowym, betonowym cokole obłożonym kamiennymi płytami, który już został ustawiony tuż obok Starego Ratusza, naprzeciwko apteki.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest artystka plastyk Elżbieta Milewicz. Gliniane i gipsowe projekty wykonali uczniowie olsztyńskiego Plastyka, a odlew przygotowała firma „Metakol” z Tomaszkowa. Koszt wykonania makiety to ok. 50 tys. złotych. 70% tej kwoty pochodzi z budżetu miasta.

Makieta będzie planem orientacyjnym Starego Miasta, ułatwiającym przewodnikom prezentowanie poszczególnych zabytków starówki i jej ulic, a indywidualnym turystom poruszanie się wśród nich. Dzięki tej makiecie niewidomi i niedowidzący będą mogli poznać kształt poszczególnych zabytków, jak też zorientować się w siatce ulic i placów miasta.