PGE ARENA wśród najlepszych obiektów sportowych na świecie

0
1098
views

Podczas 23. Kongresu IAKS International w Kolonii w Niemczech wręczono najważniejsze nagrody z zakresu architektury sportowej. Miło nam poinformować, że na podium najlepszych obiektów sportowych i rekreacyjnych na świecie znalazł się stadion PGE ARENA Gdańsk! Bursztynowy stadion otrzymał też nagrodę za obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym.

Konkurs organizowany jest od 1987 roku przez IAKS International, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOS) oraz Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).

W tym roku do rywalizacji zgłoszonych zostało 97 obiektów z 30 krajów. 31 z nich rywalizowało również o wyróżnienie dla najlepszego obiektu bez barier. Wśród zgłoszonych, do konkursu obiektów znaleźli się laureaci polskiej edycji konkursu: PGE ARENA Gdańsk, Stadion Narodowy w Warszawie i Hala Widowiskowo-Sportowa w Gdyni.

PGE ARENA, jako jedyny obiekt w Polsce i jeden z trzech na świecie, otrzymał w tym roku aż 2 nagrody! Brąz za najlepszy obiekt sportowy i rekreacyjny (w kategorii stadion) oraz nagrodę za obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym.

– Lokalny patriotyzm i serce od zawsze mówią nam że PGE ARENA jest pięknym obiektem. Pięknym i nowoczesnym – podkreśla zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski, który w Kolonii wspólnie z Tomaszem Kowalskim, prezesem Arena Gdańsk Operator odbierał nagrodę. – Dlatego te wyróżnienia cieszą podwójnie, są bowiem dowodem, że nasze opinie podzielają fachowcy.

– Funkcjonalny i przy tym wyjątkowo piękny obiekt, to dla każdego zarządcy cenny atut. Nagroda, jaką właśnie odebraliśmy w Kolonii, potwierdza sukces architektów bursztynowego stadionu. Naszą rolą, jako Operatora, jest niezmarnowanie tego potencjału i sprawienie aby PGE ARENA żyła pełnią swoich możliwości – mówi Tomasz Kowalski, Prezes AGO.

Na oficjalnej gali obecni byli przedstawiciele IAKS Polska.
– To wielkie wyróżnienie dla polskiego sportu i polskiej infrastruktury sportowej. Zdobycie tak prestiżowej nagrody przez nasze, rodzime stadiony pokazuje, ile pozytywnych zmian nastąpiło w naszym kraju i jak poprawiła się infrastruktura sportowa w ostatnich latach –.  Zdobycie dwóch nagród przy tak dużej konkurencji, napawa dumą. Polskie  stadiony rywalizowały z obiektami, które powstały w ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012  – mówił Zbigniew Klonowski, Prezes Stowarzyszenia IAKS Polska.

Magdalena Kuczyńska