Rusza przetarg na dworzec

0
1353
views

Polskie Koleje Państwowe rozpisały przetarg na budowę nowego dworca Bydgoszcz Główna. Oferty firm zostaną otwarte 24 lutego. Pierwszy najważniejszy etap prac zakończy się w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

– Cieszy to, że inwestycja nabrała tempa. Satysfakcję sprawia też fakt, że kolejowa spółka przy  wyborze projektu wzięła pod uwagę przekazane przez nas sugestie. Dworzec na co dzień będzie służył przede wszystkim bydgoszczanom i dlatego tak ważne jest, aby spełniał ich oczekiwania. Mam nadzieję, że po przebudowie bydgoski dworzec kolejowy będzie kolejnym niebanalnym budynkiem na planie miasta, z którego bydgoszczanie będą dumni – podkreśla prezydent Rafał Bruski.

W ramach dworcowej inwestycji planowane jest przeprowadzenie szeregu robót budowlanych i montażowych, wraz z dostawą niezbędnego sprzętu i urządzeń. Jej głównym celem jest poprawa warunków obsługi ruchu pasażerskiego oraz dostosowanie kompleksu dworcowego do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach realizacji inwestycji przewiduje się rozbiórkę części obiektów, które kolidują z przedsięwzięciem. Tak zwany dworzec wyspowy zostanie poddany gruntownej przebudowie. Zakres prac w tych budynkach obejmować będzie szereg robót, w tym wyburzenia i wydzielenie nowych pomieszczeń. Dodatkowo modernizacja obejmować będzie instalacje i standard wykończenia, dzięki czemu powstanie nowoczesna przestrzeń administracyjna. Na parterze dodatkowo zaprojektowane zostały przestrzenie handlowo usługowe przeznaczone na wynajem dla podmiotów zewnętrznych oraz komfortowe przestrzenie służące podróżnym.

Wizerunek dworca zmieni się przede wszystkim za sprawą nowoprojektowanego budynku, zlokalizowanego w miejscu obecnego budynku głównego.  Zamiast dwukondygnacyjnego obiektu, wybudowany ma zostać obiekt czterokondygnacyjny z podpiwniczeniem. Na parterze nowopowstałego obiektu zlokalizowano przestrzenie handlowe oraz lokale gastronomiczne, zapewniające podróżnym komfortowy dostęp do podstawowych produktów. Obsługa pasażerska została zlokalizowana w poziomie piwnicy. Oba poziomy połączone są ze sobą otwartą przestrzenią stropu z poziomu piwnicy. Komunikację pionową zapewnią schody ruchome oraz windy automatyczne. Na ostatniej kondygnacji obiektu zlokalizowano nowoczesną powierzchnię biurową.

Oba główne budynki kompleksu dworcowego połączone są ze sobą za pomocą podziemnego przejścia umożliwiającego równocześnie dostęp pasażerom na wszystkie perony. Komunikację pionową pomiędzy tunelem a peronami zapewnią windy automatyczne oraz schody. W ramach prac związanych z modernizacją terenu, przewiduje się wykonanie parkingu oraz zrewitalizowanej przestrzeni zielonej przy pomniku przyrody. W ramach projektu zieleni zaprojektowano szereg nasadzeń i lokalizację elementów małej architektury.

Oferty firm, które staną do przetargu zostaną otwarte 24 lutego. Inwestycja szacowana jest na 160 mln zł netto. Zostanie zrealizowana w ciągu 18 miesięcy.