Będzie podział MSWiA. Prezydent złożył swój podpis

0
1156
views

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał  nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. To oznacza, że MSWiA czeka rozłam na MSW i MAC.

Ustawa o zmianie ustawy o działach administracji rządowej została uchwalona przez Sejm 13 lipca tego roku. Zgodnie z nią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma zostać podzielone na dwa osobne resorty – administracji i cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych.

To na pierwsze z nich przeniesiona zostaje też odpowiedzialność za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym oraz usuwanie ich skutków.

– Aby skutecznie pomagać ludziom, trzeba koordynować działania nie tylko służb, ale całej administracji państwowej i samorządowej, dopilnować, by informacje dobrze przepływały, korzystać przy tym z nowoczesnych technologii – tłumaczył wówczas w czasie debaty minister Michał Boni.

Podobnie podział obowiązków argumentował wiceminister MAC, Włodzimierz Karpiński. – My uważamy, że w XXI wieku w dobrze zorganizowanym państwie możemy skutecznie skoordynować działania wszystkich służb, w tym administracji różnego szczebla, rządowej, samorządowej, a także służb mundurowych, w celu zabezpieczenia interesów i bezpieczeństwa obywateli – mówił wtedy w Sejmie.

Teraz w obowiązkach ich resortu pozostaje także nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego oraz odpowiedzialność za zbiórki publiczne.

Ponadto resort zajmie się między innymi przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu, rozwojem usług świadczonych drogą elektroniczną, usług na żądanie oraz usług medialnych, z wyłączeniem polityki audiowizualnej w zakresie działalności kulturalnej.

 

Dla www.Zd24.pl, E-prawnik.pl