Spór o Murrr

0
1362
views

Mural znanej galerii na Kamionku został zamalowany przez korporacyjną firmę PepsiCo. Jak do tego doszło? Pracownikom umknął szczegół, że na ścianach siedziby firmy znajdowała się galeria sztuki.

Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana, która prowadziła galerię chciała dowiedzieć się, dlaczego prace zostały zamalowane. „W firmie zachodzą teraz gwałtowane zmiany, w trakcie których umknął im szczegół, że na murze jej siedziby znajdowała się galeria sztuki. Pracownicy uznali, że trzeba z tym miejscem zrobić porządek.” – usłyszała.

Formalnie właścicielem przestrzeni, na której funkcjonuje galeria Murrr, jest firma PepsiCo. Firma twierdzi, że zmiany grafiki związane są z planowaną renowacją. PepsiCo zapewnia też, że mur znów będzie mógł zamienić się w artystyczny mural, pod warunkiem że twórcy będą utrzymywać swe prace w tonacji barw korporacyjnych PepsiCo. Bogna Świątkowska nie jest jednak zainteresowana taką propozycją. „Ograniczenia nie służą sztuce. Galeria musi być miejscem dla niczym nieskrępowanej twórczości i wymiany myśli.”- przekonuje.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Zdjęcie: galeriamur.pl


Moim zdaniem trudno się nie zgodzić z Bogną Świątkowską. Galeria istnieje już od 3 lat. W tym czasie zyskała sobie grono sympatyków – wielkoformatowe prace oglądało tysiące widzów dziennie. Dziwi więc argumentacja pracowników firmy, że nie zauważyli, że na ich terenie znajdowała się galeria sztuki.

Aleksandra Kolasa