Nadwiślańska promenada

0
1319
views

Na lewym brzegu Wisły ma powstać dwukilometrowa promenada. Potencjalni wykonawcy złożyli oferty w przetargu publicznym.

Dwukilometrowy pas bulwarów od Podzamcza do mostu Świętokrzyskiego ma zastąpić elegancki deptak. Pierwszy odcinek, na który ogłoszono przetarg, liczy 600 metrów, zaczyna się od ulicy Boleści, kończy przy moście Śląsko-Dąbrowskim.

Bulwary zostaną przebudowane według koncepcji zespołu architektów krajobrazu i architektów. Mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć dziesięć pawilonów, parking rowerowy, wyremontowane przejścia podziemne pod Wisłostradą. Do projektu zostaną włączone dwa przystanki tramwaju rzecznego oraz trzy piesze place. Miejsce ma zostać przystosowane dla niepełnosprawnych, by mogli zjeżdżać na pomosty i statki. Na promenadzie ma działać darmowa sieć wi-fi.

Według opracowanego kosztorysu na inwestycję przeznaczono 119 mln zł. Już wiadomo, że ta kwota będzie niewystarczająca. Przekracza ją najtańsza z ofert, złożona przez firmę Hydrobudowa Gdańsk na 123 mln zł. – Aby rozstrzygnąć przetarg, będziemy musieli znaleźć dodatkowe pieniądze – stwierdził Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Inwestycję najwyżej wyceniła firma Energopol-Szczecin, na 176 mln zł.

Trwa analiza ofert. Od chwili podpisania umowy zwycięska firma, jak określono w przetargu, będzie miała dwa i pół roku na realizacje zlecenia.