Weekend w Toruniu

0
1291
views

Zakręcone Sportowe Lato, zabawy dla dzieci na Zielonej Łące, emocjonujące ewolucje na motocyklach oraz pierwszy raz obchodzone Święto ulicy Szewskiej – to część z atrakcji, jakie przed nami w weekend 10 – 12 sierpnia 2012 roku w Toruniu.

Piątek, 10 sierpnia 2012 roku

Spektakl „Komturia”, godz. 21.30, Zamek Krzyżacki
Widowisko składające się z animacji, narracji, muzyki oraz efektów świetlnych i dźwiękowych. Scenariusz wykorzystuje różnorodne środki wyrazu, np. projekcję obrazów na murach zamkowych wraz ze skorelowaną ścieżką dźwiękową oraz światłem, co w efekcie daje atrakcyjną formę przekazu historycznego. Widzowie spektaklu dowiedzą się m.in. w jaki sposób zamek powstał, poznają dzieje zakonu krzyżackiego od zarania dziejów, rolę jaką odegrał w historii Torunia oraz wielu nowych szczegółów z dziejów zamku i zakonu krzyżackiego.

W trakcie spektaklu są poruszane takie fakty historyczne jak: sprowadzenie zakonu krzyżackiego do Polski, budowa zamku, rozwój miasta pod panowaniem krzyżackim – Hanza, konflikt polsko–krzyżacki i bitwa pod Grunwaldem, stosunki polsko–krzyżackie, oblężenie i zburzenie zamku. Wszystko jest podane w niecodziennej oprawie świetlno–dźwiękowej. Czas trwania: 20 minut. Bilety: 15 zł

Sobota, 11 sierpnia 2012 roku

Maszerujemy przez świat na Zielonej Łące, godz. 11.00, Rynek Nowomiejski
To już kolejna zabawa wakacyjna na Zielonej Łące. Tym razem organizatorzy razem z dziećmi będą maszerowali przez świat z plecakami i przy dźwiękach muzyki z różnorodnych zakątków świata. Gościem specjalnym w tym dniu będzie znany i ceniony podróżnik Artur Anuszewski, który opowie dzieciom o swojej pasji, czyli podróżach.

Nie zabraknie również wesołych gier i zabaw z nagrodami oraz niespodzianek związanych z tematem przewodnim zabawy. Na przybyłych gości czeka mnóstwo nagród ufundowanych m.in. przez Urząd Miasta Torunia, Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, cukiernię Lenkiewicz, aptekę Superpharm, sklep Smyk, hipermarket Real oraz MAKRO i wielu innych. Na dzieci, które przyjdą przebrane w stroje nawiązujące do tematu zabawy, czekają nagrody.

Turniej piłkarski "Podgórz Cup 2012", godz. 10.00, Camping Tramp, ul. Kujawska
Turniej amatorski rozgrywany będzie w 2 kategoriach- 16-24 i Open. Drużyny będą liczyć 6 zawodników. Zapisy do 10 sierpnia na Nasz.Podgorz@op.pl (w mailu trzeba podać nazwę drużyny, imiona i nazwiska zawodników oraz pesele).

Zakręcone Sportowe Lato na Podgórzu, początek godz. 12.00, Centrum Sportowo-Rekreacyjne, ul. Armii Ludowej
W programie imprezy m.in. gra w gigantyczne klasy, wyścigi w śmiesznych workach i na wielkich piłkach, piłka nożna na pokręconym rowerze, rzut oszczepem do celu, konkurs hula hop, lepienie letniego bałwana z czegokolwiek i kogokolwiek, opalanie na czas, picie soku cytrynowego na czas (dla ochłody). Dla najaktywniejszych i najlepszych uczestników wszystkich konkurencji organizatorzy przygotowali atrakcyjne upominki Zakręconego Sportowego Lata 2012.

Finał Skillz Up, godz. 17.00, Motoarena
Po niezwykle emocjonującym sezonie Mistrzostwa Polski we Freestyle Motocrossie Skillz Up w sobotę, 11 sierpnia zawitają do Torunia. Poza ewolucjami na wysokości niemal trzeciego piętra, saltami w tył na motocyklach, podwójnymi saltami w tył na rowerach, czy zmaganiami na ziemi pomiędzy zawodnikami na dwóch i czterech kołach, publiczność będzie świadkiem próby bicia przez Artura Puzio i Darka Kłopota rekordu świata w ilości wykonanych miniflipów, czyli salt w tył na motocyklu kręconych tuż nad ziemią! Obaj zawodnicy już nieraz pokazywali, że mają ten trick świetnie opanowany, więc zapowiada się niezwykle emocjonująca próba. Artur i Darek wykonują miniflipy jako jedyni w Polsce i jako jedni z nielicznych na świecie.

Wśród zawodników, którzy mają opanowaną tę ewolucję do perfekcji, znajduje się legenda sportów akcji, wielokrotny medalista X Games – Travis Pastrana. Podczas 3-godzinnego pokazu na Motoarenie nie zabraknie również emocji wyścigowych. Zawodnicy w samochodach rajdowych, na quadach, motocyklach żużlowych czy gokartach będą startować w wyścigach w swoich dyscyplinach oraz w wyścigach mieszanych. Jak do tej pory żadnemu z kierowców Mitsubishi Lancera Evo nie udało się pokonać ani żużlowca, ani żużlowca na quadzie. Być może potężna moc 436 KM zdziała cuda i odwróci bilans wygranych w Toruniu? Bilety normalne 25-40 zł, ulgowe 15 zł.

Szewska świętuje w sobote wieczorem

Święto ulicy Szewskiej, godz. 19.00-22.00, ul. Szewska
Ulica Szewska świętować będzie po raz pierwszy. Uczestnicy zabawy przeniosą się do Turcji, której historia i klimat pobudzają wyobraźnię niejednej osoby. Zabawa przeniesie się również w głąb kontynentu azjatyckiego, a następnie uczestnicy przeniosą się na Stary Kontynent do Francji (a dokładniej do Prowansji), do Włoch oraz zahaczymy o słynną z tradycji piwowarskich Bawarię. Nie zabraknie również atrakcji: stoiska z rękodziełem, pokazów sztuki robienia witrażów, warsztatów tańca brzucha, nauki języka tureckiego, malowania henną, miejsca, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi (i nie tylko) grami planszowymi, tańców na ulicy, loterii i konkursów dziecięcych, mini karaoke i in. Restauracje na ul. Szewskiej i Szczytnej przygotowały promocje oraz urozmaicone menu. Będzie można również zapoznać się z ofertami wycieczek po okazyjnych cenach. Nagrodami w konkursach będą m.in. dania, napoje, desery, biżuteria, odzież męska, zniżki na podróż poślubną. Wstęp wolny.

 

Tomasz Ritter
Festiwal „Europa-Toruń. Muzyka i Architektura” – Wieczór Młodych Talentów I: Tomasz Ritter (fortepian), godz. 20.00, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Tomasz Ritter mając 9 lat zaczął zdobywać nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych. Jako 16 latek wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (ten sam, którego laureatami przed Konkursem Chopinowskim byli Avdiejeva i Blechacz). Obecnie Tomasz ma 17 lat, przed sobą wielką karierę i nadal wielką pasję grania. Będzie to jego pierwszy występ w Toruniu. Koncert poprowadzi Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, producent i wydawca płyt CD z muzyką klasyczną, dziennikarz radiowy. W programie utwory J.S. Bacha, L. van Beethovena, J. Suka, S. Rachmaninowa, A. Ginastery

Spektakl „Komturia”, godz. 21.30, Zamek Krzyżacki
Opis wyżej. Bilety: 15 zł

Niedziela, 12 sierpnia 2012 roku

Piknik rodzinny, godz. 11.00-18.00, bateria doświadczalna AB IV (skraj poligonu, na przeciw cmentarza przy ul. Poznańska)

W tym roku zapraszamy małych i dużych, młodych i starszych na wielki rodzinny Podgórski Festyn, który odbędzie się na terenach poligonu wojskowego przy baterii pancernej. Wśród wielu atrakcji nie zabranie elementów historycznych, atrakcji dla najmłodszych, pokazów sprzętu (i akcji) Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Policji. Będzie Bractwo Kurkowe, a każdy głodny i spragniony znajdzie również coś dla siebie.

 

Źródło: torun.pl

Szkoda że UM Torunia jest przeciwny formom edukacji społecznej służącej mieszkańcom oraz miastu.

Polska-Akcja-Edukacyjno-Informacyjna na Facebook