Fiskus szuka ukrytych dochodów

0
1339
views

Kupiłeś nieruchomość czy mieszkanie za gotówkę bez kredytu? Skarbówka sprawdzi, skąd miałeś na to pieniądze.

"Sprawdzamy wszystkie osoby, które wydały ostatnio kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych, np. na zakup domu czy mieszkania, a z zestawienia ich dochodów za ostatnie lata nie wynika, by miały na to środki" – info  Urzęd Kontroli Skarbowej w Białymstoku. "Rocznie weryfikujemy ok. 500 podatników, a postępowań wszczynamy 40 – 50" – dodaje. Takie kontrole są prowadzone w całej Polsce, i to coraz skuteczniej.

Według danych Ministerstwa Finansów, rośnie liczba decyzji nakazujących zapłatę karnej 75-procentowej stawki podatku od dochodów z tzw. nieujawnionych źródeł. W I półroczu ubiegłego roku było ich 317 – wymierzono 20,5 mln zł podatku do zapłaty. W tym samym okresie w ubiegłym roku , decyzji było 296 na kwotę powyrzej 17 mln zł. "Wzrasta zainteresowanie fiskusa osobami fizycznymi. Sprawdzani są często ci, którzy pracowali za granicą i po powrocie zainwestowali pieniądze" – info  kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Skąd to zainteresowanie inwestycjami osób fizycznych? "Postępowania dotyczące dochodów z nieujawnionych źródeł to dla organów podatkowych łatwy sposób na zwiększenie dochodów budżetowych" – info Kancelaria Ożóg i Wspólnicy.

Dla podatników tego typu kontrole oznaczają jednak często nie lada problemy, niekiedy muszą przedstawiać dokumenty nawet sprzed kilkunastu lat, co często bywa wręcz niemożliwe.

ZD