Obchody Święta Wojska Polskiego

0
1327
views

Proponujemy listę wydarzeń związanych z obchodami święta. Festyn wojskowy nie odbędzie się w tym roku w Parku Saskim, główne atrakcje zostały przeniesione do parku przy Muzeum Wojska Polskiego.

Przyczyną przeniesienia festynu są problemy logistyczne związane z umiejscowieniem wszystkich uczestników obchodów. – Jest nam łatwiej organizacyjnie to załatwić. W ubiegłym roku organizując ten festyn wojskowy nie uzyskaliśmy zgody konserwatora zabytków na korzystanie z ogrodu saskiego i z pałacu saskiego. Pojemnościowo nie mieścimy się w takim układzie jeżeli mamy do dyspozycji tylko Plac Marszałka Piłsudskiego” – mówi płk Marek Lisowski z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń będzie parada oraz pokaz ciężkiego sprzętu wojskowego. Wyruszy około godziny 14 z Placu Piłsudskiego i przejedzie Alejami Jerozolimskimi aż do Muzeum Wojska Polskiego.
To, co może spotkać się z największą aprobatą przybyłych to niesamowite czołgi typu Leopard 2 oraz PT-91, a także kołowe transportery opancerzone Rosomak. Silnik Leoparda ma moc 1500 koni mechanicznych, co w terenie daje osiągi nawet 56 km/h. Bez trudu pokonuje wszelkie przeszkody na poligonie jak i w walce. Rosomaki to najlepszy polski sprzęt w Afganistanie. Przy wybuchach min lub nawet najcięższym ostrzale uszkodzone zostaje jedynie korpus pojazdu. Żołnierze wewnątrz są bezpieczni.
Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej to Głowna siedziba festynu. Możliwość wejścia do samolotów oraz śmigłowców wojskowych, pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz walki wręcz. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wejść, dotknąć i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Festyn zostaje przeniesiony również na teren Muzeum Narodowego. Proponuje ono zabawę dla najmłodszych. Dziecięcy tor przeszkód, zjeżdżalnie, ogródek plastyczny, karaoke oraz pokazy tańca towarzyskiego.
Poniżej przedstawiam skrócony przebieg uroczystości:

14 sierpnia 2012r.(wtorek)
20:00 Apel i zapalenie zniczy na Wojskowych Powązkach

15 sierpnia 2012r (środa)
8:10 Złożenie wieńca przez prezydenta pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
8:30 Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
10:30 Wręczenie odznaczeń państwowych na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Prezydenta RP
11:30 Pokaz musztry paradnej na Placu Piłsudskiego
12:00 Odprawa wart oraz składanie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza
13:30 Przemarsz pododdziałów do Muzeum Wojska Polskiego
16:30 Wręczenie odznaczeń wojskowych w siedzibie Ministra Obrony Narodowej
13:30 -20:00 Festyn Żołnierski na Placu Piłsudskiego

Agnieszka Potyra